Metamfetamin Nedir ? Nasıl yapılır? Metamfetamin Etkileri ve Zararları

Metamfetamin Nedir?

Metamfetamin sentetik maddeler arasında yer alan ve halüsinasyon görmenize sebebiyet veren yapı bakımından amfetamine benzerlik gösteren ve bunların yanında uyarıcı nitelik taşıyan bir maddedir. Metamfetamin diğer halüsinasyon gördüren uyarıcı maddeler gibi bağımlılık etkisi bulunmaktadır. Yapı bakımından amfetamine benzeyen Metamfetamin psikoaktif maddelerin arasında incelenmektedir. Bunların hepsinin yanında Metamfetamin reçete ile satılabilen bir ürün olarak değer görmektedir.

Görünüş olarak küçük mavi kristal parçaları gibi görünmektedir. Bu maddenin sıklıkla partilerde görmeniz mümkündür bu tarz ortamlarda kullanılan uyuşturucu maddeler arasında yer almaktadır. Metamfetamin vücut üzerinde ilk etkilediği bölge sinir sistemi olarak bilinmektedir. Kullanan kişilerden alındığı bilgiye göre kullanım sonrasında coşku hissederler ve bunun yanında mutluluk verdiği söylenmektedir. Bu maddenin enjeksiyon ve burundan çekilerek tüketildiği bilinmektedir ve bunun yanında sizleri kötü etkileyecektir. Beyin sağlığı ve psikolojik sağlığınızı kötü yönde etkileyerek sağlığınızı bozar.

Metamfetamin; Görünüşü kristal yapıda

Metamfetamin Nasıl Yapılır?

Bu madde farklı maddelerden sentezlenerek yapılmaktadır, sentezlenmesinde kullanılan maddeler ise fenil-2 propanon (P2P) ile metilamin, aliminyum ve civa klorid olarak bilinmektedir. Bu sentezleme işlemi zaman geçtikçe kolaylaştırılmıştır normalde P2P yöntemi kullanılırken daha ucuz ve hızlı olması ile bilinen Nazi metodu kullanılmıştır. Nazi metodunda ise Metamfetamin yapılışı efedrin-psödoefedrin’in fosfor yardımıyla indirgenmesiyle oluşturulmaktadır. Bu yöntemde efedrin yada psödoefedrin kırmızı fosfor yardımıyla ya da lityum ve amonyak anhidrit ile kullanılan üretim yöntemlerinde yer almaktadır.

Metamfetamin kullanım alanları; Yukarıda ki metot içerisinde ana madde olarak kullandığımız efedrin ve psödoefedrin gibi maddeler bazı ilaç türlerinin içerisinde yer almaktadır bu ilaçlar ise soğuk algınlığı ile dekonjestan gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Bu ürünün yapımında kullanılan kimyasal maddelerin diğerleri ise günlük hayatımızda kullandığımız antifriz ve lavabo açıcıların içerisinde bulunmaktadır.

Metamfetaminin Etkileri

 • Kullanan kişilerin ilk kullandıkları andan itibaren beyin fonksiyonlarında gelişme görülmektedir bunun yanında konsantrasyonu ve motivasyonu olumlu yönde artırdığı gözlemlenmiştir.
 • Metamfetamin, vücut ısısını artırmasının sonucunda tansiyon ve nabızda yükselmeler görülmektedir bunun yanında bulantı, kusma ve ishal beraberinde gelecek problemler arasında yer almaktadır.
 • Ruhsal olarak sizi mutlu edecektir fakat bu mutluluk uzun vadede olmayacağı için zevk yoksunluğu yaşatacaktır.
 • Bu ürünü kullananlarda kilo kaybı görülmektedir bunun yanında bağışıklık sisteminde çöküşler ile diş çürümesi fizyolojik olarak rastlanacak etkiler arasında yer almaktadır. Bu ürünü kullandıktan sonra kısa süreli bir libido artışı gözlemlenebilir.

Metamfetamin ilk kullanımdan sonra belirli bir zaman sonucunda zevk yoksunluğu yaşatacak bir maddedir. Bu ürünü devamlı olarak kullanan kişilerin belli bir süre sonra beyin fonksiyonlarındaki gelişme ters etki yaparak gerilemeye doğru gittiği gözlemlenmiştir.

Beyninizin sözel anlamda öğrenmenin gerçekleştiği kısma en çok zararı vermektedir ve bu bölgedeki gerileme kaçınılmazdır. Metamfetamini kullanan kişilerin bırakması zor bir durumdur, fakat bırakan kişiler bulunmaktadır. Bu kişilerden hiçbir zaman eskisi gibi sağlıklarına kavuşamamıştır. Bu ürünün bırakılması halinde beyin fonksiyonları düzelmemektedir.

Metamfetamin kullananlar önceki ve sonraki halleri

Metamfetaminin Zararları

 • Metamfetamin özellikleri arasında halüsinasyon gördürme etkisi bulunmaktadır bununla birlikte sentetik kristal yapıda olduğu için tüketildiği andan sonra o anki ruh halinize bağlı olarak 6 saat ile 24 saat arasında değişen bir etkiye gireceksiniz.
 • Metamfetamin bu maddeyi bir kez kullanmakta sıkıntı olmaz demeyin ilk kullanım sonrasında sizleri kendine bağımlı yapacak bir etkisi bulunmaktadır bu bağımlılığın sonucunda ise hayatınızın sonlanması kaçınılmaz olacaktır.
 • Diğer uyuşturucu maddeler ile kıyaslamak gerekirse kokain gibi bir uyuşturucudan bile daha etkilidir bu etkisinin üç kat olduğunu söyleyen uzmanlar bulunmaktadır.
 • Birden fazla kullandığınız taktirde güçlü bağımlılık etkisinden dolayı kesinlikle bırakmanız mümkün olmayacaktır bundan dolayı kullanmamanız gerekmektedir.
 • Bu madde bağımlılık yaptığı için sonrasında kullanmadığınız taktirde hayattan zevk almayacaksınız bunun yanında mutsuzluk beraberinde gelecek ve psikolojik anlamda çöküşler yaşayacaksınız.
 • İlk kullandığınız zaman yaşayacağınız güç ve yüksek enerji gibi etkileri sonrasında azalacağı için yoksunluk yaşayacaksınız ve bunun sonucunda geri dönüşü olmayan sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz.
 • Kullandıktan sonra kullanan kişilerin fizyolojik anlamda değiştiği gözlemlenmektedir ve değişimi 1 hafta içerisinde fark etmeniz mümkündür bu değişim tamamen bir fizyolojik çöküş ile sonuçlanacaktır.

 

Diğer bağımlılık yapan zararlı maddeler;

Uyuşturucunun Zararları

Esrarın Zararları Nelerdir?

Eroinin Zararları

Maraş Otunun Zararları

Sigaranın Zararları

Alkolün Zararları

Çakmak Gazı Çekmenin Zararları

Bonzainin Zararları

Extacy Zararları

Hayatınızı bu gibi maddelerden uzak tutun! Özeti ile başlayan gençler, gençliğinizin en güzel günlerinin kararmasına izin vermeyin…

 

 

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir