Esrarın Zararları Nelerdir?

Esrar Nedir ?

Diğer adıyla Marijuana olarak bilinmektedir. Kenevir bitkisinin bir türü olan Cannabis Indica / Sadiva’nın çiçeklerinden ve tohumlarından elde edilen,  uyuşturucu maddedir. Esrarın yaprakları kurutulduktan sonra sigara şeklide içilmektedir. Kek ve kurabiyelerde de kullanılmaktadır. Dünyada en fazla tercih edilen uyuşturucu maddelerden biridir.

 

Esrarın Vücuda Etkileri

 • Hangi şekilde olursa olsun esrar vücuda alındığında hemen sinir ve bağışıklık sistemini etkiler. Bu etkiler 4-5 saate kadar sürebilmektedir.
 • İlk 3 saat içerisinde kalp atış hızını 2 kat daha fazla artırdığı için kalp krizine neden olabilmektedir.
 • Sürekli olarak esrar kullanıldığında ciğerler enfeksiyon kapmaktadır. Enfeksiyon kapan ciğerler kişinin sürekli öksürmesine neden olur.
 • Diğer Fiziksel Etkiler ;
 • Baş Dönmesi
 • Nefes Darlığı
 • Gözlerde Kızarma
 • Ağız Kuruluğu
 • İştah Artışı
 • Tepki Süresinin Yavaşlaması
 • Sinirlilik, uykusuzluk

 

Esrar Kullanımına Bağlı Psikolojik Etkiler

            Esrar kullanıldığı zaman kişide, mutluluk hissi, rahatlama  ve gerçeklerden kopma gibi duygular uyandırmaktadır. Depresyon yaşayan kişiler bir kaç saatliğine de olsa rahatlamak için bu tarz yöntemlere başvurmaktadır. İlerleyen safhalarda ise bağımlı hale gelmektedir.

 

Esrar Kullanımının Riskleri

        Yapılan araştırmalar sonucunda esrar kullanan kişilerin %10’luk kısmı bağımlı hale gelmektedir. Bağımlı kişilerin belli bir süre sonra esrara göre daha ağır etkileri olan eroin gibi uyuşturucu maddelere başvurdukları gözlemlenmektedir. Bu bağımlılık dozajı arttıkça kişinin bağımlılıktan kurtulması çok daha zor olabilmektedir.

Daha öncede bahsettiğimiz gibi esrar kan dolaşımını olumsuz etkilemte ve buna bağlı olarak yüksek tansiyon ve diyabet hastalığını tetiklemektedir.

Erkeklerde esrar kullanımı testesteron seviyesini düşürmenin yanı sıra sperm sayısını ve kalitesini de düşürmektedir. Bu durum  kusurlu doğumlara veya düşük çocuk yapma durumuna sebebiyet verir.

Depresyon yaşayan kişiler esrar kullandığında intihara daha fazla meyilli oluyolar. Bağımlı olan kişilerin intihar etmesi sıkça rastlanılan bir durumdur. Kısa vadeli psikoz ve şizofreni gibi ruh sağlığı sorunları intihara davetiye çıkarıyor.

Son yıllarda ülkemizde de esrar kullanımı yüksek bir artış göstermiştir. Kullanım yaşı da oldukça düşmüştür. Liselerde ve ünivesitelerde esrarın kolayca ulaşılabiliyor olması toplum sağlığını da tehtid etmektedir. Hem sosyal hem de fiziksel açıdan büyük zararlara mal olan uyuşturucu kullanımının azaltılması için, kişilerin bilinçlenmesi ve aile biraylerinin de bağımlılık hakkında bilinçlendirlmesi gerekmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir