Bilgisayar Oyunlarının Zararları

Bilgisayar oyunları denilince her zaman akla ilk olarak çocuklar gelmektedir. Ancak bilgisayar oyunları son dönemlerde o kadar büyük bir gelişim gösterdi ki; çocuklardan ziyade, büyüklerde de ciddi bir yönelme söz konusu olmaya başladı. Bilgisayar oyunlarının zararları ise; çocuklarımıza olduğu kadar, büyükleri de etkisi altına alan ve yüzleşeceği ciddi boyutlara ulaşmaya başladı. 2000’li yılların başında yoğun bir şekilde ve hızlı biçimde hayatımıza giren bilgisayarlarla birlikte, insanlar vakit geçirmek için oyunlar oynamaya başladı. Günümüzde bir oyunun ortalama fiyat 100-500 TL arasında değişirken, aslında bu risklerin çocuklardan çok büyükleri ilgilendirdiği de artık bir gerçektir. Çünkü bu yüksek fiyatlarla oyun satın almak çocuklar için mümkün değilken, ulaşabildikleri oyunlarla ilgili risklerde onları beklemektedir.

Bilgisayar oyunları, bilgisayar kullanımı ve özellikle daha rahat ve sıklıkla kullanılmaya başlanan cep telefonu ve tablet kullanımları sonucunda, oyunlara erişim rahatlığı da günümüz gerçekleri arasındadır. Birçok kötü sonuç doğuracak zarara meydan veren bilgisayar oyunlarının zararları ciddi boyutlara ulaştığı için, ebeveynlerin artık okul öncesine yaşlara kadar düşen bilgisayar hastalığını önleme de büyük rol oynadıkları da bilinmektedir. Saatlerce bilgisayar başından kalkmayan, direkt olarak fiziksel zararlara maruz kalan çocukların korunmasın ilk olarak ebeveynlerin dikkat etmesi gerekmektedir.

Bilgisayar Oyunlarının Temel Zararları Nelerdir?

Bilgisayar oyunları temel olarak aşağıda sıraladığımız zararları direkt olarak insanlara yansıtmaktadır. Bunun yanı sıra, farklı zararlarının da bulunduğunu söylemek gerekir.

 • Özellikle online oyunlar, bağımlılık yaparak; oynayan herkeste sürekli olarak oynama isteği uyandırmaktır.
 • Sürekli bilgisayar başında oturan kişilerde bel ve boyun ağrıları baş göstermektedir.
 • Sosyal yaşantıdan uzaklaşan insanlarda arkadaşlık kurma, rahatça konuşabilme ve sosyalleşmede ciddi zararlar gözlemlenmektedir.
 • Oyun dışındaki dünyada, yoğun bilgisayar oyunu oynayan herkesin özgüven eksikliği hissettiği bilinmektedir.
 • Oyundaki karakterlere ve eşyalara olan bağımlılık, fiziksel şiddete yönelmektedir. Bunun örneğini ise; internet kafede arkadaşını bıçaklayan çocuk olarak gösterebiliriz.
 • Maddi açıdan ciddi bir tüketim sağlayan oyunlarda, oyun içi satın alıma verilen paralar sonucunda maddi çöküntüler yaşanmaktadır.
 • Göz sağlığını direkt olarak tehdit eden yoğun bilgisayar kullanımı sonucunda, gözlük veya lens kullanımı yaygınlaşmaktadır.
 • Küçük yaşta başlayan ve hastalık seviyesinde olan bilgisayar oyunu bağımlılığı, beyin ve vücut gelişimini olumsuz etkilemektedir.
 • Sürekli bilgisayar karşısında kalınması yüzünden radyasyona maruz kalındığı için, kanser riski de ciddi oranda artmaktadır.
 • Sürekli oturma halinde olan bilgisayar oyuncularında obezite başlangıç gösterirken, yüksek kilo ve sağlıksız yaşama maruz kalınmaktadır.
 • Anne babadan uzak büyüyen çocuklar, çocuklarına şefkat göstermeyen babalar veya anneler sonucunda, sağlıksız bir aile yaşantısı ortaya çıkmaktadır.
 • Çocuklara bilgisayar oyunlarının zararlarından birisi de; eğitim ve öğrenim hayatında ki başarısızlıktır. Derslerden ve arkadaşlıktan uzak bir nesil yetişmektedir.

Tüm bu zararların yanı sıra; şiddete yönelen çocukların sürekli olarak şiddet içerikli hareketler yapması, sinir ve stres kat sayısının artması sonucunda, hem psikolojik anlamda büyük bir yıkıma uğramaları, hem de oyundaki başarısızlıkları sonucunda kendilerine zarar verebilmeleri de mümkündür.

Bilgisayar Oyunlarının Zararları Nasıl Azaltılır?

Bilgisayar oyunları, vakit geçirmek ve yerinde oynandığı zaman eğlenmek için oldukça ideal bir seçim olacaktır. Boş vakitlerden ziyade, çocuklarınızın birkaç günde bir veya sizin belirleyeceğiniz saatlerde bilgisayar kullanmasını sağlamanız sonucunda, bağımlı olma şanslarını azaltıp, dozunda kullanımla keyifli vakit geçirmelerini sağlayabilirsiniz. Büyükler için ise; online oyunlardan ziyade, sonu olan oyunların tercih edilmesi büyük önem taşımaktadır. Çünkü bir oyun ne kadar fazla devam ederse, o kadar fazla bağımlılık yapacaktır.

 

Yardımcı kaynak ilgili makaleleri inceleyebilirsiniz;

Bilgisayarın Zararları

Teknolojinin Zararları

 

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir