Teknolojinin Zararları

Teknolojinin Zararları

Teknolojinin zararları, sağlığınızı yakından ilgilendiriyor. Ve bu zararların sağlığınızda ne gibi problemler  yarattığını biliyor muydunuz ?  Her geçen gün farklı bir trajik hikayeyle karşılaşıyoruz. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yaptığı açıklamada,  wi-fi,  dizüstü bilgisayarlar, cep telefonları ve ipad gibi teknolojik ürünlerin kanser, beyin tümörü,  otizm,  diyabet,  kronik yorgunluk, saman nezlesi ve depresyon gibi sağlık risklerini artırdığını belirtiyor.

 

Teknolojinin zararları nelerdir ?

 1. Teknolojik ürünlerin yükselişe geçtiği 1980’li yıllardan sonra hastalığa yakalanma oranları büyük bir artış göstermektedir.
 2. Şu an 220 milyon diyabet hastası olduğu tahmin edilmektedir. 2030 yılına kadar bu sayının 400 milyon olacağı tahmin ediliyor.
 3. Çocuklarına olan zararları ; çocukların bu zararlardan korunması için aile bireylerine büyük görevler düşüyor. Çocuklarda fazlaca görülmeye başlanan otizm son 20 yılda % 6000 oranında artmıştır.
 4. Yiyeceklerdeki kimyasallar ; Paketlenmiş ve soğutulmuş gıdalar diğer bir problemdir. Kimyasallarla korunan, tatlandırılan, renklendirilen bu ürünler bakın nasıl sonuçlar doğurmuş :
  • Dünyada 270 milyondan fazla kişide gıda alerjisi var. Bunun 3 milyonluk kısmı 18 yaşından daha küçük. Son yirmi yılda bu oran % 400 artmıştır.
  • Avrupada 10 yaşından küçük çocukların 4’te 1’i gıda alerjisinden muzdarip.
 5. Dünya çapında yaklaşık 300 milyon kişi astım hastası. Son 20 yıl içinde astım hastalığında % 300 artış var.
 6. Şu anda dünyada 5 kişiden 1’i saman nezlesiyken 20 yıl sonra bunun 5’te 3 oranında olması bekleniyor.
 7. Gebeliklerin yaklaşık % 30 ‘u düşük oluyor. Bu rakam hızla artıyor.
 8. Dünyanın % 80 ‘inde uyku bozukluğu var.

 

Peki tüm bu zararların teknoloji ile ilgisi nedir?

 1. Cep telefonu satışları 1995 yılında 5 milyon iken 2016 yılında 10 milyar adetlik bir satış hacmi tahmin ediliyor.
 2. 2015 yılında 317 milyon adet geleneksel bilgisayar, 321 milyon tablet pc satılacağı tahmin ediliyor. Ve büyüme her yıl neredeyse % 10 oranında artıyor.
 3. 2015 yılında dünyada 15 milyar adet teknoloji ürünü ile internete bağlanılıyor, bu rakamın 2020 yılında 50 milyar adete çıkması bekleniliyor.
 4. Bir yılda trilyonlarca mail, paylaşım, mesaj gönderiliyor.

 

Tedbirinizi aldınız mı?

Teknolojinin zararları çığ gibi artmakta ve hemen hemen hepimizi etkilemektedir. Artan baz istasyonları ve genişleyen internet ağı, yiyeceklerde kullanılan kimyevi maddeler gibi sebepleden dolayı hem şimdiki hemde gelecekteki kuşak için önemli tehlikeler öngörülmektedir. Bu nedenle konu hakkında iyice bilgi edinilmeli ve gerekli tedbirler alınmalıdır.

 

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. kim yapmışsa mükemmel en iyi site… ödevlerinizi buradan yapmanızı öneririm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir