Potasyum Hidroksit Zararları

Potasyum hidroksit zararlarını kısaca anlatacağımız bu yazının içerisinde sizler için gerekli bütün bilgileri aktarmaya çalışacağız. Potasyum hidroksit beyaz rengi ile alkali bir baz türleri arasında yer almaktadır. Bu maddedeki doğada katı halde bulmanız mümkündür. Formülü KOH olan Potasyum hidroksit bileşiklerine ayırmak isterseniz 360 Santigrat derecede ısıtarak çözebilirsiniz. Potasyum hidroksit kullanım alanı günlük kullandığımız ve hayatımızın her noktasında kullandığımız maddeler içerisinde bulunmaktadır. Pillerin içerisinden başlayıp gübre yapımına kadar kullanılan bir maddeden bahsetmekteyiz. Bu maddenin en çok kullanıldığı yerler arasında tarım alanları bulunmaktadır tarım üzerinde kullanılması ise toprak ph değerlerinin düzenlenmesi sağlayan ilaçların içerisinde yer almaktadır.

Potasyum hidroksit maddesini Veterinerler bir çok hayvan hastalığını iyileştirmek için ilaç yapımında kullanmaktadır. Potasyum hidroksit geri dönüşüm üzerinde de etkilidir kağıtları geri dönüştürürken kağıtların yapımında kullanılır. Temizlenmek ve ev temizliği yapmak için kullandığımız sabun ve deterjanların içerisinde çokça Potasyum hidroksit maddesi bulunur.

Potasyum Hidroksit

Potasyum hidroksit zararlarlarından önce kullanım alanlarından bahsettik bunun nedeni ise sizlere bu maddenin nerelerde sizlerle temas ettiğini öğrenmeniz içindir. Hayatımızın bu kadar içerisinde olan bir maddenin zararlarının çok nadir konuşulması aslında bir eksik olarak görülebilir. Bu maddeye çok fazla maruz kalıyoruz ama zararlarını bilmiyoruz lakin bu Potasyum hidroksit zararları çok ciddi sorunlara yol açabilir. Potasyum hidroksit zararlarından oluşabilecek rahatsızlıkların dönüşü olmayabilir. Potasyum hidroksit zararları ile ilgili kaleme alacağımız yazıdan bu rahatsızlıkları öğrenebilir ve bunlara önlemler alabilirsiniz.

Zararları;

  • Potasyum hidroksit zararları deriyle temas girdikten sonra başlayabilir. Deriyle temas eden madde deri üzerinde yaralara ve tahrişlere neden olabilir.
  • Potasyum hidroksit uzun süre deri ile temas ettirilirse kimyasal yanıklar oluştura bilir ve bunun yanında solunması durumunda şiddetli baş ağrısı ile kusma gibi rahatsızlıkları görmeniz mümkündür. Potasyum hidroksit en büyük zararları arasında başka maddeler ile etkileşime girdiğinde gözde görme kaybına neden olması gibi etkileri bulunmaktadır.
  • Bu tarz kimyasal maddeler zaten tek başına kullanılmalıdır içerisinde bilmediğimiz maddeler ile birleşen kimyasallar daha farklı zararlara yol açabilir. İçerisinde barındırdığı yüksek toksinler ile uzun süreli solunumlar sonucunda solunum sisteminde dönüşü olamayacak tahribatlara yol açabilir.
  • Potasyum hidroksit bebekler üzerinde kullandığımız maddeleri temas ettirmemeye çalışın bebek ciltleri narin ve hassas olduğu için bebek kıyafetlerinin temizliğinde yada Potasyum hidroksit ile temas etmiş maddeleri bebeklerin cildine temas edecek şekilde kullanırsanız kızarıklık, kaşıntı, deri döküntüsü, ciltte beneklenme gibi yan etkiler gösterebilir. Bebek kıyafetlerinin içeriğini dikkatli kontrol edin ve bununla birlikte yıkadığınız ürünlerin içerisinde bu maddeler bulunuyor mu kontrol edin.
  • Potasyum hidroksit sadece insan üzerinde değil çevre üzerinde de etkisi büyük olan bir maddedir. Kullandığınız tarım bölgesinin yakınında nehir be akar su gibi balıkların yaşadığı bölgeler varsa bu alanlardaki balıkların toplu ölümlerine neden olabilir.
  • Potasyum hidroksit barındıran temizlik malzemelerinin kullandığınız zaman ne kadar temizlensede bazı yüzeylerde matlaşmalara neden olabilir bu yüzeyler arasında cam, kristal ve porselen gibi maddelerin yüzeyleri yer almaktadır.

Potasyum hidroksit zararları ile sadece insan sağlığına zarar verir demek çok yanlış olur olur bu madde yoğun kullanımından dolayı çevreye ve ekolojik denge üzerinde de zararlara sahiptir. İçerisinde Potasyum hidroksit bulunduran maddelerin bir çoğu toprak ilacı olarak kullanılmaktadır bu maddelerin toprak ile temasında çevredeki ekolojik dengeye etkisi büyüktür. Bu toprakta yetişen maddeler ise sofralarımıza yemek olarak geldiği için yine insanların etkilenmeside mümkündür. Potasyum hidroksit toprak içerisinde başka kimyasal maddeler ile birleşirise tek başına vereceği zararı katlayabilir buda çevreye daha çok zarar vermek demektir ayrıca bu tarz maddeler doğada tek başına kaybolamaz bundan dolayı zararı devamlı olarak görürüz.

 

Emülgatör Nedir? Emülgatörün Zararları İçin TIKLAYINIZ.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir