Emülgatör Nedir? Emülgatörün Zararları

Emülgatürün zararlarını kaleme almadan önce sizlere Emülgatür nedir ve nerelerde kullanılır? hakkında kısaca bilgiler aktarmak istiyoruz. Emülgatür maddesi su ve yağ gibi birbirine yoğunluk farkından dolayı karışmamaya ve maddelerin içerisinde bulunan bu maddelerin homojen bir görüntü alabilmesi için dışarıdan ek olarak katılan maddelere verilen isimdir. Bundan çıkaracağımız sonuç Emülgatür su ile yağ gibi maddeleri seven bir kimyasal maddedir. Emülgatür en çok kullanıldığı yer olarak hazır gıdaları örnek verebiliriz.

Hazır gıdaların iç yapısının güçlenmesi için kullanılan bir malzemedir ve hazır gıdalar üzerinde etkilidir. Emülgatür günlük kullanımımızda bu kadar yoğun olarak kullandığımız gıdalarda buluduğu halde Emülgatür zararları gündemde çok bahsedilmeyen bir konudur. Hazır gıdalar üzerinde kıvam artırıcı ve bununla birlikte akıcılık, şekil verme gibi faydalarıda bulunmaktadır. İçerisinde Emülgatür barındıran maddelerin hepsi raf ömürlerinin uzunluğu ile gıdaların bozulmalarını ve küflenmelerini önler tabi bunları yapan bir madde firmalar tarafından gıdaların ömrünü uzatmak için kullanılır. Aşağıdaki resimde mayonezin yapısının nasıl değiştiğini görebiliyorsunuz.

Emülgatör İçinde Bulunan Mayonez

Emülgatür en çok süt ürünleri, hazır çorbalar, nişastalı gıdalar, ekmek ve pastalar, krema yağları, salata sosları ve mayonez gibi gıdalar içerisinde sıkça rastlanabilir. Hayatımızda bu kadar sık olarak kullandığımız  Emülgatürün zararlarını sizler için maddeler halinde kaleme alacağız.

Zararları;

 • Emülgatür gıdaların içerisinde bulunduğu için hassas bünyeye sahip kişilerde alerji yapabilir bu alerjiler hastanede bulunması zor olan türlerdendir ve bir süre neye alerjinizin olduğunu anlamayabilirsiniz.
 • Aldığınız gıdalar beyine besin olarak gideceği için içerisinde bulunan kimyasal maddeler beyin üzerinde etkilidir, Emülgatür ise hazır gıdalarda bulunduğu için Nörolojik hastalıkların ortaya çıkmasında etkin rol oynayabilir.
 • Hazır gıda tüketmek zaten sıkıntıdır hatta bazı bünyelerde aşırı hazır besin ile beslenmek obeziteye yol açabilir. Hazır gıdaların çoğu fast food besinlerin olmasıda obezite için etkin rol oynamalarında etkendir. Hazır gıdalar içerisinde bulunan ve sırf raf ömürleri artsın tat konusunda herkes beğensin diye katılan Emülgatür bazı kişilerin ciddi sağlık sorunları yaşamalarına etken olmaktadır.
 • Emülgatür solunum sistemi üzerinde de etkili olan bir maddedir. Nefes darlığına yol açabilir ve solunum rahatsızlıkları oluşmasında etkili olmaktadır.
 • Emülgatür cild ile temas etmesi durumunda cilde zarar verecek etkenler oluşturabilir ve cild problemlerine bunun yanında deri rahatsızlıklarına yol açabilir. Bu tarz kimyasal maddeler her zaman cild üzerinde dönüşü olmayan rahatsızlıklara yol açmaktadır.
 • Emülgatür içeren gıdaları hamile kişiler için ve yeni doğum yapmış kişilerin fazla tüketmemesi uzmanlar tarafından önerilir hem bebek sağlığını hem de anne sağlığını ciddi etkileyen bir maddedir.
 • Çocuklar yeni dönemde çok fazla hazır gıda tüketmektedirler bu tarz hazır gıdaların içerisinde bulunan katkı maddelerine dikkat etmezseniz sağlık açısından büyük sorunlar yaşabilirler. Bu gıdalar arasında katkı maddesini yüksek oranda içerenler sağlığı ciddi oranda etkilemektedir.
 • Emülgatür insan sağlığına vermiş olduğu zararlardan ötürü kullandığınız hazır gıdaların içerisinde ne kadar bulunduğuna dikkat etmeniz gerekmektedir yüksek oranda Emülgatür bulunuyorsa sağlığınız açısından tüketmeniz zararlı olabilir.
 • Emülgatür besin üzerinden alındığı için sindirim sistemi üzerinde de etkilidir. Sindirim sistemindeki iki organ üzerinde etkisi büyüktür mide hastalıklarına yol açar ve bağırsak kanseri gibi tedavisi zor rahatsızlıklara sebebiyet verir.
 • Emülgatürün kalp sağlığına da etkisi büyüktür damar sertliğine ve damar tıkanıklıklarına yol açabilir.
 • Emülgatür vitaminlerin yok olmasına neden olabilir zaten çok az besin içerisinde bulunan B12 vitaminini aldığınız taktirde bu madde vitaminin kullanılmasını engellemektedir. Bundan dolayı vitamin eksikliği gibi rahatsızlıkları yaşamanız mümkündür.

 

Sodyum Benzoat Zararları İçin TIKLAYINIZ.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir