Fast Food Yiyeceklerin Zararları

Fast Food Yiyeceklerin Zararları

Ayak üstü atıştırılan fast foodlar tamamen yanlış bir beslenme örneği olup özellikle de gelişme çağındaki çocukları çok olumsuz şekilde etkilemektedir. Hem yetersiz hem de dengesiz bir beslenme şekli olan fast food, fazla tüketilmesi halinde gerçekten ciddi sorunlara yol açmaktadır. Hem çocuk hem yaşlı demeden fast food tüketimi yapılsa da bunun önüne geçilmeli ve bunun yerine sağlıklı gıdalar tercih edilmelidir. Peki, fast food zararları nelerdir hep birlikte görelim:

Fast Food Zararları Nelerdir?

  • Doymuş yağ asidi: Fast food içerisinde bulunan doymuş yağ asitleri nedeni ile hayvansal yağlar içerir. Bol miktarda kolesterol ve sodyum içermesi nedeni ile sağlığa oldukça zararlıdır.
  • Mide kanseri: içerisinde bulunan maddeler mide kanserini tetikleyici özelliğe sahiptir.
  • Nikrit ve nikratlar: Özellikle de restoranlarda insanların yedikleri sosis, salam gibi ürünlerin güzel görünmeleri için içlerine katılan nikrit ve nikratlar sağlığa son derece zararlı olan maddelerdir.
  • Posa düşüklüğü: fast food ürünlerin posa düşüklüğüne sahip olması nedeni ile kolon ve de rektum kanseri riskini çoğaltan bir risk faktörü halinde bulunmaktadır. Bu nedenle tüketilmesi son derece zararlıdır.
  • Kalsiyum vitamin yetersizliği: fast food yiyecekler kalsiyum ve vitamin eksiklikleri nedeni ile gelişim çağındaki çocuklara yeterli besin ihtiyacını verememektedir.
  • Bağışıklık yetersizliği: bağışıklık sisteminin çökmesi ve de yetersiz olması da yine fast food gıdaların yeterli vitamine sahip olmamasından kaynaklanmaktadır.
  • Pişme süresi kısalığı: Pişme süresi yiyeceklerin sağlığa olan etkilerini ciddi anlamda etkilemektedir. Bu nedenle fast food gıdalar tercih edilmemelidir. Bu gıdaların pişme süreci gıdalarda şok etkisi yaratarak olmakta ve de sağlığa tehdit oluşturmaktadır.

Fast food zararları görüldüğü gibi saymakla bitmemekte olup gencinden yaşlısına her insanın tüketiminde dikkatli olması ve mümkün olduğunca bu gıdaları hayatından çıkarması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Evde çocuklarla birlikte yapılan yiyecekler daha lezzetli oluyor hemde eğleniyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir