Dışarıdan Satılan Yiyeceklerin Zararları

Dışarıdan Satılan Yiyecekler

Birçok insan günümüzde farklı nedenlerden dolayı dışarıda satılan yiyecekleri tüketmektedir. Ambalajı olan ürünler bir yanına açıkta satılan birçok yiyecek vardır. Bu yiyeceklerin tüketilmesinin birçok nedeni olabilir. Dışarıda herkesin önünde satılması ve bu sebeple insanların canlarının bu yiyeceği çekmesi başta gelen nedenler arasındadır. Bunun yanında ise dışarıdan aldığımız yiyecekleri hemen tüketebilmemiz yani hazırlanmasına gerek olmaması ve ayrıca fiyatlarının da ucuz olması insanları cezbeden nedenler arasındadır. Başta çocuklar olmak üzere her insan dışarıda yemek yemeye özenir. Ancak dışarıdan satılan yiyeceklerin zararı yararından çok daha fazla olduğunu unutmamak lazımdır. Başlıca zararı açıkta satılan yiyeceklerin temiz olmamasıdır ve bunun yanında birçok zararları da bulunmaktadır. Dışarıdan bir yiyecek almadan önce iki kere düşünülmesi gerekmektedir. Ayrıca sizde oluşabilecek zararların iyi bilinmesi ve buna göre hareket edilmesi gerekmektedir.

 

Dışarıdan Satılan Yiyeceklerin Zararları Nelerdir?

  • Mikroplar: Dışarıda satılan yiyeceklerde bulunan en büyük zarar özellikle açıkta satılanların birçok mikrop içermesidir. Açıkta satılan meyveler ve sebzeler gün boyu toza maruz kalmaktadır. Bu da grip gibi basit bir hastalıktan başlayarak çok ciddi hastalıklara neden olacak kadar birçok zararı vardır. Eğer sebze ya da meyve alıyorsak bu ürünleri tüketmeden önce iyice temizlememiz gerekmektedir. Bunun yanında yine açıkta satılan simit ya da baharatlar da oldukça çok mikrop barındırabilmektedir. Bu yüzden bu ürünler yerine kapalı alanlarda ya da ambalajlarda satılanları tercih etmek gerekir.
  • Bozulma: Başta süt olmak üzere dışarıdan aldığımız neredeyse tüm yiyeceklerin bozulmuş olma ihtimali vardır. Dışarıdan satılan yiyeceklerin zararları arasında yer alan bozulma belki de en büyük zararı oluşturmaktadır. Pastalardan etlere kadar alabileceğiniz tüm ürünlerin sağlıklı şekilde saklandığına emin olmadan satın almamalısınız. Aksi takdirde bu durum mide zehirlenmelerine yol açabilir. Eğer aldığınız ürünün varsa son kullanma tarihine bakmadan almayınız. Yoksa da satın aldığınız yerin güvenilir olması gerekmektedir. Süt tarzı ürünler alıyorsanız cam şişelerin daha sağlıklı olduğunu aklınızda bulunmasına yarar vardır. Aldığınız tatlı ürünlerinin de taze olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir