Açıkta Satılan Yiyeceklerin Zararları

Açıkta Satılan Yiyeceklerin Zararları

Açıkta satılan yiyeceklerin zararları hijyen konusuyla birebir ilişkilidir. Son yıllarda insanların bilinçlenmesi ile birlikte açıkta satılan yiyecekler çok fazla tercih edilmiyor. Ancak bu konuya özen göstermeyen birçok kesim sağlıklarını tehlikeye sokarak açıkta satılan yiyecekleri tüketiyorlar. Herhangi bir kontrole tabi olmayan, hiçbir hijyeni koşulu garanti etmeyen bu yerler potansiyel birer tehlikedir.

 

Özellikle okul önlerinde bulunan simit, ayran, kek ve gofret gibi çocukların ilgisini çekecek yiyecekler birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Açıkta satılan yiyeceklere çok sayıda örnek verebiliriz. Marketlerde, toptancılarda ve birçok alanda satılan yiyeceklerin neredeyse tamamı markalı ve ambalajlı olarak satıldığı gibi tamamen açıkta da satılıyor. Kuru meyveler, baharatlar, süt ürünleri, et ürünleri, pirinç ve bulgur gibi birçok ürün açıkta satılan yiyeceklere örnek olarak verilebilir. Potansiyel tehlikeler söz konusu olduğu zaman insan sağlığını riske atacak çok sayıda olumsuz durumdan bahsedebiliriz. Açıkta satılan yiyeceklerin neden olduğu olumsuz durumlarla ilgili sağlık uzmanları önemli uyarılarda bulunuyor :

 

Açıkta Satılan Yiyeceklerin Zararları Nelerdir? 

 

  1. Mikrop ve Bakteriler: Öncelikle yiyeceklerde bulunan çeşitli mikrop ve bakterilerden bahsetmek gerekir. Açıktaki yiyeceklerdeki bakteriler arasında en tehlikeli olanı salmonella  adlı bakteridir. Dış ortamlarda bulunan ve rüzgar tarafından taşınan bu bakteri sıcak havalarda ise buharlaşma yolu ile ortaya çıkarak açıkta bulunan yiyeceklere bulaşıyor.
  2. Besin zehirlenmesi: Açık olarak satılan yiyeceklerin tüketilmesi ile birlikte yukarıda bahsedilen bakteri ve mikroplar kolay bir şekilde kişilerin vücutlarına girer ve kısa zamanda çeşitli belirtiler ile birlikte kendini gösterir. Bulantı ve kusma gibi belirtiler ile ortaya çıkan besin zehirlenmeleri açıkta satılan yiyeceklerin sebep olduğu rahatsızlıklardandır.
  3. Besinlerin Bozulması: Normal şartlarda soğuk ortamlarda saklanması gereken ancak açıkta satıldığından dolayı güneş ışınlarına maruz kalan ve bozulan ürünler de bu yiyecekleri tüketen kişilerde mide bulantısı, kusma ve karın ağrısı gibi belirtilerin ortaya çıkmasına neden olabiliyor.
  4. Hijyen olmaması: Açıkta satılan yiyeceklerin saklanma koşulları çoğu zaman hijyenik değildir. Bu şekilde satılan yiyecekler çeşitli böcek, kemirici hayvanlar ve kuşlar tarafından zarar görmüş olabilirler.

Açıkta satılan yiyeceklerin zararları  ciddi boyutlarda sağlık problemlerini beraberinde getiriyor. Çocukların sağlığı söz konusu olduğunda aile bireyleri bu konuda daha fazla duyarlı olmalıdırlar. Çocukların beslenme alışkanları uzun vadeli durumlarda sağlıklarında belirleyici rol oynayacaktır. Ailelerin çocuklar için hazırlayacağı beslenme çantaları, en uygun seçenek gibi duruyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir