Kaolinin Zararları

Kaolinin Zararları

Kaolin granit kayaçlardan elde edilen bir tür kildir. Seramik ve porselen yapımında kullanılabilmektedir. Türkiye’de arı kil olarak da bilinmektedir. İlk başlarda çanak çömlek yapımında kullanılan kaolin, günümüzde kozmetik üretimi ve ilaç sektörün gibi insanlarla etkileşimi arttırabilecek sektörlerde de kullanılmaktadır. Hal böyle olunca insan sağlığı üzerinde kaolinin zararları ortaya çıkmaktadır.

 

Kaolinin zararları nelerdir?

Kaolin nedir?
Kaolin dikkatli tüketilmezse kanda hemoglobin düzeylerinde düşüşe neden olur.
  • Mesleki deformasyon: Kaolin gıda takviyesi olarak tüketilmeden de bazı sorunlara yol açabilir. Mesleki açıdan uzun süre kaolin tozuna maruz kalmak bazı ciddi akciğer sorunlarına neden olabilmektedir. Akciğer enfeksiyonları ve bronş tıkanıklıklarına neden olarak ilerleyen zamanlarda nefes alıp vermenizde zorluk ve yetersiz oksijen alımına neden olabilir.
  • Kaolinin gebeliğe zararları: Kaolin bazı bazı mineral maddelerin emilimini azaltıcı etki yapabilir. Hamilelik esnasında tüketimi, bebeklerde düşük kilolu doğumlara neden olabilmektedir.
  • Kabızlık ve Hemoglobin düşüklüğü: Kaolin dikkatli tüketilmezse kanda hemoglobin düzeylerinde düşüşe neden olur. Bu kil aynı zamanda vücutta demir emilimini azaltıcı etki gösterebilir. Özellikle kadınlarda kabızlığa neden olmaları kaolinin zararları arasındadır.
  • Kaolinin yan etkileri: Kaolin içerikli ilaçların bazıları vücudunuzda farklı yan etkilere neden olabilmektedir. Bu yan etkiler, deride döküntü, kurdeşen, nefes darlığı, göğüste sıkışıklık, dil, dudak yada yüzde şişmeler, mide ağrıları ve midede şişlik gibi sorunlar olabilir. Bu etkiler sizde oluşabileceklerin tam bir listesi olmamakla beraber, bu tarz etkiler görüldüğünde doktorunuza başvurmanızda yarar var.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir