Biber Hapının Zararları

Biber Hapı Zararları

İnsanlar, son yıllarda artık işlerini bilgisayarlar yardımıyla halledebildiği için, genelde masa başından kalkmadan veya evlerinden çıkmadan daha hareketsiz bir şekilde hayat sürmektedir. Bunun yanı sıra hazır gıdalar ve fast-food sektöründeki gelişmelere de bağlı olarak, dünya genelinde ve ülkemizde de dahil olmak üzere artan obezite ve hızlı kilo alma sorunları ile karşılaşılmaktadır. Özellikle kadınların kilo problemleri ile baş etmek için başvurdukları birçok yöntem bulunmaktadır. Diyet yapmak, bitkisel kürler uygulamak, çeşitli ilaçlar veya ameliyatlarla zayıflamayı denemek gibi bir sürü yöntem bulunsa da bu saydıklarımız arasında ilaç kullanımı, uzman kişiler tarafından pek önerilmeyen bir uygulama yöntemidir. Hatta bu ürünlere aslında ilaç demek bile yanlıştır çünkü birtakım kimyasallarla üretilerek internet üzerinden merdiven altı üretimlerle kişilere sunulan bu zayıflama ürünleri, çok kez şahit olduğumuz gibi kişilerin hayatlarına mal olabilmektedir. Peki, yine bu amaç için kullanılan biber hapı zararları hakkında neler söylenebilir, bunları inceleyelim.

 

Biber Hapı Zararları Nelerdir

  • Kimyasal maddelerin vücuda etkisi: İnsan vücudu ve sağlığı açısından oldukça tehlikeli oldukları bilinen Efedrin ve Sibutramin adlı iki kimyasal çeşidin içinde bulunduğu biber hapları, kişilerin zayıflama isteklerinden faydalanılarak herhangi bir zararı yoktur gibi uyarılar yapsalar da, oldukça önemli olan tiroit hormonunun fazla çalışmasını ve böylece vücut metabolizmasının hızlanmasına sebep olmaktadır.
  • Ölüme yol açan durumları tetikleme: Biber hapı içinde bulunan maddelerden kaynaklanarak, vücut metabolizmasına bağlı olarak nabız artışı, yüksek tansiyon, kalp çarpıntısı, irade dışı titreme gibi şikâyetlerin görülmesini hatta bunların ölümle sonuçlanmasına sebep olmaktadır.
  • Fiziksel durumları etkileme: Biber hapının kullanan kişilerin deneyimlerine bakılarak alınan sonuçlar ile kullanımının oldukça zararlı olduğu kanıtlanmıştır. Kişilerin kullanımından sonra vücutlarında meydana gelen şikâyetler de şu şekilde sıralanmaktadır. İlacı aldıktan çok kısa bir süre sonra başlayan baş ağrısı, nefes darlığı, görme bulanıklığı, çarpıntı şikâyetlerinin tam 3 saat boyunca soğuk terlemelerle eşlik edildiği, konuşma da da güçlük çekildiği ve karaciğer yetmezliğine bağlı olarak hayatlarının kaybeden kişilerin varlığı, biber hapı zararlarını kanıtlayan en önemli durumlardır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir