Kuş Tüyünün Zararları

Kuş Tüyünün Zararları

Kuş tüyünün zararları genellikle alerjik olmalarından kaynaklanmaktadır. Kuş tüyü yastıklar ve yorganlar hafifliği, rahatlığı ve yumuşaklığı ile çoğu kişiyi cezbetmektedir. Ayrıca çok iyi yalıtım sağladıkları da bilinmekte hatta bu özellikleri nedeni ile montlarda da kullanılmaktadırlar. Peki ya kuş tüylerine karşı alerjiniz varsa? Kuş tüyünün zararlarını sizler için araştırdık ve şunlara ulaştık.

 

Kuş tüyünün zararları nelerdir?

Kuş tüyü mont
Kuş tüyü çok iyi bir yalıtım malzemesidir.
  • Burun ve boğazda alerjik semptomlar: Kuş tüyüne alerjiniz varsa, onlar ile yapılan yastık ve yorgan kullanımı sonucunda, kaşıntı ve solunum problemleri ile karşılaşabilirsiniz. Burunda sıvı birikimi, kaşıntı, solunumda güçlük, burun akıntısı, sinüs tıkanıklığı, öksürük, boğaz ağrısı, boğazda iltihaplanma ve hapşırık, en sık rastlanılan etkilerdendir. Hatta bu yastık ve yorganları kullanmasanız dahi aynı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Oda içerisinde bulunması alerjen partiküllerin havaya karışması için yeterlidir. Bu partikülleri solumanız durumunda aynı etkiler meydana gelebilir. Bu alerji genellikle kuşlardaki alerjenik proteinlerden kaynaklanmaktadır. Bu proteinleri fazla tüketmeniz de aynı alerjik etkilerle karşılaşmanıza neden olacaktır.
  • Kuş tüyünün gözlere etkileri: Benzer etkiler gözler içinde geçerlidir. Bu alerjen partiküller, gözlerin etrafındaki dokuları da etkiler. Bu durumun gözlerde aşırı sulanma, şiddetli kaşıntı ve kızarıklıklara neden olması, kuş tüyünün zararları arasında yer almaktadır. İltihaplanma sonucu göz kapaklarında şişme ve ağrı oluşumu da sık rastlanılan durumlar arasındadır.
  • Kuş tüyünün cilt üzerindeki etkileri: Kuş tüyü, kıyafetlerden, yastıklardan veya yorganlardan kolaylıkla dışarı çıkabilirler. Bu durum onlara temas etmenize neden olur. Temas sonucunda, cildinizde kaşıntı, kızarıklık, kuruluk ve kabarıklıklar oluşmasına neden olabilir. Bazı kişilerde deri üzerinde iltihaplı veya sıvı dolu kabarcıklara neden olduğu da gözlenmiştir.
  • Kuş tüyü & komplikasyonlar: Eğer hem kuş tüyüne hassasiyetiniz hem de astımınız varsa durum çok daha ciddi olabilir. Giydiğiniz kıyafetlerde kuş tüyü bulunması bile bir astım krizinin başlamasına neden olabilir. Bu krizler nefes almanızda güçlüklere, öksürüklere, hırıltılı solunuma neden olur. Astım hastası olmasanız da bu ürünlerin fazla kullanılması sorucu astım hastalığına yakalanmanıza neden olması da kuş tüyünün zararları arasındadır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir