Küfün Zararları

Küfün Zararları

Bu makalemizde, sizlere küfün zararları hakkında biraz bilgi vermek istiyoruz. Küfler nem bulabildiklerinde hemen hemen her alanda üreyip çoğalabilen mantarlardır. Bu mantarlar spor oluşturarak bulundukları ortamlara zarar verirler. Fakat bazı küfler çok yararlı şeyler için de kullanılabilmektedir. Örneğin penisilin bir küf çeşididir. Sporları hava ile birlikte soluduğunuzda, gıda üzerinde tükettiğinizde veya cildinize temas ettiğinde sizi ciddi şekilde etkileyebilmektedirler.

 

Küfün zararları nelerdir?

Küf nedir zararları nelerdir.
Bazı küf çeşitleri ölümcül olabilir.
  • Alerji ve astım: Çok fazla küf ve spor solunumu alerjik etkilere neden olabilir. Bu durum bazen astım gibi ciddi hastalıkların gelişimine neden olabilir. Genellikle gözlerde sulanma ve kaşıntı, öksürük, mide bulantısı, yorgunluk, baş ağrısı ve nefes sorunları gibi alerjik etkilere neden olmaktadırlar. Aynı zamanda astımı olan kişilerde öldürücü etkilere neden olabilmeleri de küflerin zararları arasındadır.
  • Enfeksiyonlar:Vücudumuzun bağışıklık sistemi küf gibi yabancı organizmaların vücuttan atılmasını sağlamak için tasarlanmıştır. Fakat küfü aşırı miktarda solur ve yanlışlıkla tüketirseniz, bağışıklık sisteminizin bir etkisi kalmayabilir. Bu durum üst solunum yolu enfeksiyonlarının oluşumuna yol açar. Bu enfeksiyonlar alerji ve astım ile aynı etkilere neden olabilir.
  • Cilt tahrişi: Cildiniz ile temas ettiğinde, kızarıklıklara, deri döküntülerine veya küfün türüne göre çeşitli deri hastalıklarına neden olabilir. Aynı zamanda gözlerinizde, burnunuzda, boğazınızda ve akciğerlerinizde yanma hissi ile birlikte doku tahribatına neden olurlar. Ayaklarınızda mantar oluşumuna, eğer varsa ilerlemesine ve vücuda yayılmasına neden olabilir.
  • Organ hasarı ve kanser: Bazı küfler mikotoksin denilen maddeler üretebilir. Bu maddeler tahıl ve tarım alanlarında açık havada gelişirler. Bu ortamdaki ölü bitkilerle beslenerek çoğalırlar. Aynı zamanda rutubetli binalarda oluşma olasılıkları da vardır. Mitotoksinler bağışıklık sisteminizin yavaşlamasına neden olurlar. Sonuç olarak karaciğer hasarı, sinir sistemi hasarı ve kansere neden olmaları, küflerin zararları arasında en ciddi olanlarıdır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir