Ev Küfünün Zararları

Ev Küfü Nedir?

Küf aslında nemli bölgelerde meydana gelen bir mantar türüdür. Eğer bir ortamdaki nem ve sıcaklık ideal ise mantarlar kolayca çoğalabilir. Ayrıca 24 saat gibi bir süre içinde çoğalırlar. Ev küfüne neden olan bu mantarları ise temizlemek oldukça zordur. Ev küfü genel olarak rutubetin ve nemin çok olduğu zamanlarda meydana gelir. Yeni nesil evlerdeki PVC ve yalıtım yöntemleri de evin hava almasını da önledikleri için evde küfün meydana gelmesine neden olabilirler. Evlerimizde bulunan küf birçok farklı şekilde de karşımıza çıkabiliyor. Bazı ev küfleri yeşilden siyaha dönüşüyor ve bazıları da hiçbir renge sahip olmuyor ancak duvarlarda ya da tavanlarda kabaran bir duvar sıvısı halinde kendini belli edebiliyor. Ev küflerinin kendine özgü bir kokusu da vardır. Bu nedenle evin havasına karışarak birçok hastalığa sebep olabilmektedir.

 

Ev Küfünün Zararları Nelerdir?

  • Solunum: Ev küfleri direkt olarak evdeki hava ile sonuluma karıştıkları için nefes daralması gibi solunuma bağlı birçok hastalığa neden olabilirler. Ev küfünün zararları ilk olarak solunumda görmek mümkündür.
  • Burun ve Sinüs Problemleri: Yine direkt olarak evdeki küfün kokusunu evdeki hava ile solduğumuz için burnumuzda da küfün yarattığı bazı etkileri görmek mümkün. Uzun süre maruz kalındığında da sinüs problemleri meydana gelebiliyor.
  • Göz ve Cilt Tahrişleri: Hava yoluyla ya da temas ile etkileşime geçtiğimiz ev küfüne neden olan mantarlar gözlerimizde ya da cildimizde kızarıklık ile başlayan cilt tahrişlerine de neden olabilmektedir.
  • Bağışıklık Sisteminin Zayıflaması: Küflü ortama uzun süre boyunca maruz kalanlarda ev küfünün zararları ciddi sağlık problemleri yaratabilir. Özellikle siyah küflerin içinde bulunan mikotoksikler vücut tarafından solunduğu takdirde, vücut bu toksiklerle savaşmak için daha fazla enerji üretmek zorunda kalır. Bu durum da önce öksürüğe, ardından bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve uzun yıllar boyu maruz kalındığında ise bazı akciğer hastalıklarının nüksetmesine bile neden olabilir.
  • Küf Alerjisi: Bazı kişilerde ise küf alerjisi meydana gelebilir. Bu kişilerde ise uzun süre maruz kalma ile astım gibi hastalıklar oluşabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir