Etil Alkolün Zararları

Etil Alkol Nedir?

Etil alkolün bilinen bir diğer adı ise etanoldur. Etil alkolün saf hali berrak, renksizdir ve aynı zamanda kendine has bir kokusu vardır. Etil alkolün termometre sıvılarında da kullanıldığını görebiliriz. Bunun yanında ise bilindiği üzere tüm içkili alkoller içinde de bulunmaktadır. Bunların yanında ise iyi bir çözelti olduğu için parfümlerde de kullanımı tercih edilen bir üründür. Bazı ülkelerde ise araç yakıtı olarak bile kullanıldığı görülebilir. Ancak tüm alkollerde bulunan bu ürünün tüketiminin oldukça fazla zararı bulunmaktadır. Etil alkol zararları alkolle aşağı yukarı aynı olarak listelenebilir. Çoğu kaynak etil alkolün seyreltilip aroma eklendikten sonra içki olarak piyasaya sunulduğunu belirtmektedir. Bu nedenle ikisinin de zararlarının da aynı olduğu söylemek yanlış olmaz. Bu zararlardan bazıları aşağıda liste halinde sıralanmıştır.

 

Etil Alkol Zararları Nelerdir?

  • Beyin Hasarları: Alkolün bilinin ilk etkisi beyinde meydana gelir. Alkolün etkisi göstermeye başlaması ile beyin düşünme ve mantıklı karar verme yetisinden mahrum kalır. Tüketimine devam edildiğinde ise doğru düzgün hareket etme yetisi de kaybolur. Bu etkiler kısa sürede gözlenebilen etkileridir. Bunların sonucunda ise birçok kazalar ve yaralanmalar meydana gelmekte hatta ölümle de sonuçlanabilmektedir. Uzun süreli kullanımda ise hafıza bozuklukları meydana gelir. Beyin hücrelerini de öldürdüğü için uzun süre ve fazla oranlarda etil alkol kullanan insanların beyinlerde küçülmeler de gözlenebilir.
  • Uyku Bozuklukları: Uzun süre alkol ya da etil alkol tüketen insanlar uyuma sorunu çekebilir. Bu insanlar ya gece yattıklarında uyuyamazlar ya da uzun saatler boyu uyusalar da sabah olduğu zaman uyanamazlar. Uyansalar bile çoğu insan o kadar uykuya rağmen dinlenemediğini iddia eder.
  • Görme Bozuklukları: Alkolün ya da etil alkol zararları arasında yer alan bozuklardan bir diğeri de görme bozukluklarıdır. Bu bozukluk da uzun süre alkol kullanımı ardından gözlenebilir. Öncelikle ufak tefek görme sorunları ile başlar. Ancak ilerleyen zamanlarda körlükle bile sonuçlanabilir.
  • Mide Rahatsızlıkları: Alkolün direkt olarak etki ettiği yerlerden biri de midedir. Midenin yanında yemek borusu da oldukça fazla zarar görür. Midede bulunan yiyeceklerin ve vitaminlerin vücut tarafından emilmesine engel olur. Gastrit ve ülser gibi hastalıklara da yol açar. Bu tarz hastalıklar da kısa sürede tedavi edilemez ve uzun süre rahatsızlık devam eder. Bu etkileri nedeniyle de vücut halsiz düşer ve direnci de sağlığı da bozulur.
  • Diğer Rahatsızlıklar: Alkolün saymakla bitmeyecek kadar çok zararı bulunmaktadır. Kalp rahatsızlıkları da bunlardan biridir. Kalp yetmezliğinden damar tıkanıklığına kadar birçok hastalığa neden olmaktadır. Bunun yanında ise mide ve pankreas gibi birçok çeşit kanserin de sebebi olarak alkol gösterilmektedir. Bu nedenle alkolün de etil alkolün de tüketilmesi tavsiye edilmemektedir.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Selam ben izmirden İbrahim benim 5 aylık bebeğim var ben vitamin için zinco diye bir ilaç veriyorum ve dikkatimi çekti içinde bulunan etil alkol var bunun bebeğe zararı olur mu nasıl olur saygılar …

  2. Merhaba ben nevsehirden hatice ben butter-vanille Dr.Oetker kulaniyorum onun icindede etil alkol olduğunu oğrendim zarari nekadar bilgilendirirmisiniz ?

  3. ONLARIN İÇİNDEKİ ALKOL SADECE UZUN SÜRELİ DAYANMASI İÇİN .HİÇBİR ZARARI DOKUNMAZ..BUNU HERGÜN REEL YÜKSEK ORANDA YANİ YARIM LİTRE ORANINDA ÇÖZELTİYLE KULLANANLAR İÇİN BU AÇIKLAMA..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir