Kükürt Zararları

Kükürt Zararları

Kükürt zararları konusuna geçmeden kullanım alanlarıyla ilgili birkaç bilgi vermek istiyorum. Kükürt, her türlü cilt bozukluğuna iyi gelmesi ile bilinen bir maddedir. Sabunlarda ve ilaçlarda kullanılabilmektedir. Mesanede oluşan iltihaplı durumların tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar kükürt içerebilmektedir. Farklı türleri bulunan kükürt içerikleri ve sabunlarını kullanmadan önce yazımızı okumanızı öneririm.

 

Kükürt ’ün zararları nelerdir?

Kükürdün zararları.
Kükürtlü hava zehirleyici olabilir.
  • Mide tahrişi: Kükürt takviyeli ilaçlarda en sık görülen etkilerden birisi mide tahrişidir. Kullanıldıklarında mide bulantısı, kusma veya iştah kaybına neden olabilirler. Kabızlık ve ishal gibi bağırsak sorunlarıyla karşılaşma olasılığınız da yüksektir. Kabızlık ve ishal aynı zamanda mide kramplarına, ağrıya ve şişkinliğe neden olabilir. Bu etkiler, geçicidir ve ilaç kullanımının bitmesi ile etkileri ortadan kalkar.
  • Baş ağrısı ve baş dönmesi: Kükürt takviyeleri alırken baş dönmesi ve baş ağrılarıyla karşılaşmanız normaldir. Baş dönmesi ciddi boyutlarda olup bazen yürümenizi engelleyebilir. Bu durum düşmenize ve yaralanmanıza sebebiyet verebilir. Baş ağrıları da günlük hayatınızı etkileyebilecek boyutlarda olabilmektedir. Kükürt zararları arasında bulunan bu etkiler uzun süre devam ederse, tıbbi yardım almanız gerekebilir.
  • Uyuşukluk: Kükürt içerikli ilaçlar, yüksek derecede uykusuz ve yorgun hissetmenize neden olur. Bu tür ilaçların kullanımından sonra araç kullanmanız, dikkat dağınıklığı yaşayacağınız için, sizin için tehlikeli olabilir.
  • Anafilaksi: Eğer kükürte karşı şiddetli alerjiniz varsa bu mineral takviyelerin alınması kesinlikle önerilmemektedir. Kükürt içeriklerine yüksek hassasiyeti olan kişilerin, yanlış ve fazla kullanımı, hayatı tehdit eden alerjik bir reaksiyon olan anafilaksiye neden olabilir. Anafilaksi, ağızda şişlik, nefes alıp vermekte güçlük, mide problemleri ve bilinç kaybı gibi etkilere neden olabilmektedir. Kükürt içerikli ilaçlar kullanıyorsanız eğer kükürt zararları hakkında bilinçli olmanız, sağlığınız açısından önemlidir.

 

Kükürtlü Sabun Zararları

 

Kükürtlü sabun zararları nelerdir?

Kükürtlü sabun zararları tedavisi.
Akne tedavisi ürünlerinde, kükürt ciltte renk değişikliklerine neden olur.
  • Cilt tahrişi: Kükürt ‘ün güçlü kimyasal özellikleri kızarıklık, yanma, kaşıntı ya da soyulma gibi cilt problemlerine neden olabilmektedir. Bu etkiler genellikle, hücre yenilenmelerinin işaretidir. Fakat bu tahriş ileri boyutlarda olursa, kullanımını bırakmanız gerekir. Etkilerini azaltmak için ağrı kesici veya nemlendirici kremler kullanmanız işe yarayabilir.
  • Ciltte renk değişimi: Akne tedavisi ürünlerinde, kükürt önemli derecede renk değişikliklerine neden olur. Bu nedenle yüz bölgesinde uzun süreli kullanılması sonucu cilt ve yüz renginde farklılıklar oluşması kükürtlü sabunun zararlarından biridir.
  • Diğer olası sorunlar: Kükürt yüze uygulandığında ciddi alerjik reaksiyonlara neden olur ve solunum güçlüğü, yüzde kızarıklık ve şişlik, kurdeşen gibi etkiler oluşturur. Bu tür durumlarda sabun kullanımından uzak durulmalıdır. Özellikle nefes darlığı, tıbbi müdahale gerektirebilir. Bazı sivilce ilaçlarıyla birlikte kullanılması sonucu cildinizde telafi edilemez hasarlar oluşması da kükürtlü sabunun zararları arasındadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir