Narkotik İlaçların Zararları

Narkotik İlaçların Zararları

Narkotik ilaçların zararları genellikle merkezi sinir sistemini hedef aldıkları için gerçekleşir. Narkotik ilaçlar orta ve şiddetli ağrı tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Bir cerrahi operasyon sonrası oluşan kronik ağrı veya vücut ağrıları gibi durumlarda kullanılabilirler. Narkotik ilaçlar ağrı oluşumunu önlemek için vücuda alındıklarında merkezi sinir sistemine hareket eder ve uyuştururlar. Bu nedenle bazı sağlık problemlerine neden olabilmektedirler.

 

Narkotik ilaçların zararları nelerdir?

Uyuşturucu özelliği olan ilaçlar
Uyuşturucu İlaçlar
  • Baş dönmesi ve uyuşukluk: Narkotik ilaçlar baş dönmesi uyuşukluk ve bazı insanlarda da sersemlik gibi etkilere neden olabilir. Vücudunuz ilaçların etkilerine alıştıkça bu durumlar sizi daha az etkiler. Yiyeceklerle birlikte ilaç tüketimi de bu etkileri azaltabilir. Araç kullanımı ve tehlikeli makine kullanımları sırasında bu ilaçlar dikkatli bir şekilde tüketilmelidir. Bu yan etkiler günlük aktivitelerinizi etkileyici boyutlarda da olabilir.
  • Mide bulantısı ve kusma: Bulantı ve kusma uyuşturucu ilaçların en yaygın etkilerindendir. Bu tür etkileri azaltmak için ilaçlar süt ya da yiyecekle birlikte tüketilmelidir. Bu belirtiler ilacı almaya başladıktan bir veya iki gün sonra ortaya çıkar. Baharatlı ve yağlı yiyeceklerden kaçınma ve sık sık ara öğünler bu etkileri azaltabilir.
  • Baş ağrısı ve yorgunluk: Bu tür ilaçlar sinir sistemi üzerinde etkili olmaya başladıkça sizde baş ağrısı ve yorgunluk gibi etkiler meydana getirebilir. Fakat ilerleyen zamanlarda bu etkiler azalarak kaybolur. Çok nadir olarak bazı kişilerde şiddetli baş ağrılarına neden olmaları narkotik ilaçların zararları arasındadır.
  • Bağımlılık: Eğer narkotik ilaçları uzun süre kullanırsanız vücudunuz bağımlılık gösterir ve ilerleyen zamanlarda daha yüksek dozlara ihtiyaç duyarsınız. Çünkü her zamanki dozlar vücut alıştığı için ağrıları kesmeye yeterli olmaz. Geçmişte bir ilaç bağımlılığı durumuyla karşılaşanlarda bu risk daha yüksektir. Bu tarz bir etki hissettiğinizde lütfen doktorunuza başvurunuz.
  • Kabızlık: Bu tür ilaçlar sindirim sisteminizin hareketlerini yavaşlatarak kabızlık oluşumuna neden olur. Bu nedenle günlük öğünlerinizi yüksek lifli gıdalarla yapmanız ve çok miktarda su tüketmeniz gerekebilir. Kabızlık, narkotik ilaçların zararları arasında nadir rastlanılan bir durumdur.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir