Düzensiz Uykunun Zararları

Düzensiz Uykunun Zararları

Günümüzdeki değişen koşullara bakıldığında, elektriğin ve teknolojinin ileri derecede gelişmesiyle artık yaşanılan hayatların pek de bir zorluğu kalmıyor. Eski zamanlarda elektrik, televizyon, bilgisayar yokken herkesin ertesi sabah gideceği bir işi ve bu işe dinç olarak gidebilmek için alması gereken keyifli bir uykuya ihtiyacı vardır ve bunu sağlamak da o koşullarda gerçekten kolaydı. Ancak şimdi etrafımızda olan ve hayatımızı birçok anlamda meşgul eden yenilikler ve gelişmeler yüzünden düzenli hayata neredeyse veda etmiş durumdayız ki bu hayat içinde bizi en çok etkileyen durum uyku düzeninin bozulmasıdır.

Uyku düzensizliğin sebepleri nelerdir?
Uykusuzluk sosyal hayatı olumsuz etkiler.

Uyumak, insan vücudu için her açıdan önemlidir. Gerek organların ve vücudun dinlenmesi için gerekse kendimizi iyi hissetmemiz ve günün yoğun temposuna kolayca ayak uydurabilmemiz için, düzenli uyku tüm insanlar için şarttır. Uyku kişilerin günlük yaşamlarını ve tüm organlarını önemli derecede etkilediği için kesinlikle günlük en az 6 saat uyunması uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor. Peki düzenli olmayan bir hayatı olan kişiler için düzensiz uykunun zararları ne kadar etkilidir, bunları inceleyelim.

 

 

Düzensiz Uykunun Zararları Nelerdir?

1-Şeker hastalığına yakalanma riskinin artması: Yapılan yüzlerce araştırma sonucunda düzensiz uykunun en kötü etkilerinden birinin obezite ve şek

er hastalığına yakalanma riskini  büyük oranda artırdığı belirlenmiştir. Vücudun çalışma mekanizması ve biyolojik saatinin sekteye uğramasından ötürü, düzensiz uyuyan kişilerde metabolizmanın yavaşladığı ve pankreasın yeterince insülin üretemediği belirlenmiştir. Bu durum da şeker hastalığına davetiye çıkaracak niteliktedir.

2-Obeziteye yakalanma riskinin artması: Düzensiz uykuya bağlı olarak kişilerde ortaya çıkan problemler arasında iç organların doğru düzgün çalışamamasından kaynaklanan kilo artışı gözlenmiştir. Uyku düzenine göre değişen yemek saatleri ve hareketsiz geçirilen saatler de göze alındığında düzensiz uyuyan kişilerin her yıl ekstra 10 kilo aldıkları belirlenmiştir.

3-Ruhsal durumlara etkisi: Uykunun duygusal, fiziksel ve zihinsel sağlık için oldukça öneminin giderek arttığı çünkü insanların teknoloji ve kendilerini meşgul eden diğer tüm sebeplerle uyku düzensizliklerinden ötürü yaşadıkları şikayetlerle de kanıtlanmış olarak, düzensiz uyuyan kişilerin depresyona girme riskinin oldukça yüksek olduğu belirlenmiştir.

Uykuya direnen çocuk
Çocuklar her ne kadar uyumamak için dirense de bazen uykuya teslim olabiliyorlar.

Düzensiz uyku sonucunda beslenme alışkanlığının yanı sıra vücudun metabolik dengesinde de bazı değişikler yaşanır. Bu zamanla vücudun daha dayanıksız olmasına ve hastalıklara daha kolay yakalanmanıza neden olabilir. Öğün atlanması veya düzensizleşmesi yine sağlık açısından problemleri beraberinde getiriyor.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir