Paintball Zararları

Paintball Zararları

Sizde paintball zararları başlığını okuyunca ilk başta şaşırdınız biliyorum. Fiziki olarak olmasa da zihinsel yönden tehlikeli zararları olduğu araştırmalar sonucunda ortaya çıkmış bir oyundur. Bilindiği üzere taraflar ayrıldıktan sonra gerekli kıyafetler giyilip karşılıklı vücuda zarar vermeyen plastik mermiler (boya topları) ile yapılan bir savaş oyunudur. Fakat ister bilgisayar başında olsun isterse sahada olsun, psikologlar bu tür savaş oyunlarının çocuk ve genç yaşta kişilerde çok ciddi psikolojik sorunlara yol açtığını söylüyorlar.

 

Paintball zararları nelerdir?

  • Saldırganlık: Araştırmalar genç yaşta olmasa dahi bu tür spor ve eğlence aktivitelerine sıklıkla katılan kişilerde saldırganlığın ve agresif eğilimin arttığını göstermektedir. Indiana Üniversitesi Tıp Okulunda yapılan beyin tarama çalışmalarına göre, şiddet içeren oyunları oynayan çocuklarda diğerlerine göre 10 kat daha fazla duygusal uyarılma meydana geldiği saptanmıştır.
  • Self-Control azalması: Bu tür savaş oyunları oynayan kişilerde, özellikle çocuklarda saldırganlık artışı ile birlikte kendilerini kontrol etme yeteneğinde azalmalar meydana geldiği gözlenmiştir. Yani 10-18 yaş arası çocuğunuz paintballa merak saldıysa ve bu aktiviteyi sık tekrarlıyorsa, ani tepkilerinin nedenleri paintball zararlarından kaynaklanıyor olabilir. Ani öfke patlamaları yaşaması veya aile ile yardımlaşma ve etkileşimde daha az ilgili olması da yine bu nedenle olabilir.
  • Sözel bellekte azalma: Sözel bellek adından da anlaşılacağı gibi sizin konuşmanızı okumanızı etkileyen beyin bölümüdür.Bu durum çocuğunuzun okulda düşük performans göstermesine neden olabilir. Aynı zamanda çocuklarınız ile sizin aranızda da hali hazırda zor olan anlaşma durumunu daha da gerilere çekebilmektedir. Okul döneminde bu oyunların sık oynanması çocuklarınızın arkadaşları, öğretmenleri ve akranları ile iletişimini zorlaştırabilir.
  • Gelişimde geri kalma: Psikoloji Matters dergisinin yayınladığı bir makalede, çocukların normalde sağlıklı bir şekilde insan ilişkilerini ve çözüm kabiliyetlerini geliştirecekleri yaşlarda bu oyunlara başlamalarının, yaşıtlarına göre sorun çözme ve kişisel beceri konusunda bir hayli geride kalmalarına neden olduğu ortaya koymuştur.

 

Özellikle ergenlik çağı ve öncesi, Paintball zararlarından çocuğunuzun en çok etkileneceği yaşlardır. Ebeveynlerin çocuklarının gelişiminde bu tür hususlara dikkat etmeleri, onları ileriki hayatlarında başarısızlığa itebilecek olgulardan en iyi şekilde korumaları gerekmekte ve gerekirse bunun için yardım almaları gerekmektedir.

Bu oyunu fazla oynamak sözel belleğe olumsuz sonuçlar doğurabilir

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir