Dar Giyinmenin Zararları

Dar Giyinmenin Zararları

Cilde yapışan sıkı giysiler hep tartışma konusu olmuştur.  Her ne kadar bol kıyafetler kadar rahat olmasa da moda ve trendi takip edenler dar giysilerin her zaman popüler olduğunu bilirler. Birçoğumuz, ince, güzel ve genç görünmek için sıkı giysiler giyiyoruz fakat yapılan araştırmalar bu durumun bazı sağlık problemlerini de bereberinde getirdiğini belirtiyor. Ciddiye alınması gereken bu konu hakkında sağlık uzmanları uyarıyor.

 

Dar Giyinmenin Zararları Nelerdir?

  1. Kandida Mantar Enfeksiyonu: Bu enfeksiyon türü günümüzde en sık görülen deri enfeksiyonlarından biri olmuştur. Vücutta deri hastalıklarına neden  olan bu durum özellikle  nemli (ıslak) ve sıcak bölgelerde yani vücudun özel bölgelerinde oluşur. Bu mantar çeşidinin meydana gelmesindeki en önemli etken ise hava sirkülasyonunun olmaması veya yetersiz olmasıdır.
  2. Bayılma ve halszilik durumları: Özellikle gençlerin giyim tarzı olarak sıkı kıyafetleri tercih etmesinedeniyle bu durumdan en çok onlar etkileniyor. Solunum zorluğu, terleme ve baş dönmesi sonucu bayıl durumu meydana gelebilir.
  3. Karın ağrısı: Dar giyinmeye bağlı olarak karın üzerindeki baskı midede ağrıya neden olabilir. Bu durum belli bir zaman sonra reflüye dönüşür. Sıkı kıyafetler sindirim sürecini yavaşlatır. Yani sıkı kıyafetler  giymek veya kemeri sıkı bağlamak sağlık için uygun bir durum değildir.
  4. Uylukta karıncalanma hissi: Meralgia parestetika olarak bilinen uyluk sendromu, karıncalanma hissi olarak kendisini hissettirir. Bu en yaygın sinir hastalıklarından biridir. Dar kot pantolonlar, karıncalanma, uyuşma veya yanma hissi yaratır ve uyluktaki   sinirleri sıkıştırır.
  5. Erkeklerde kısırlık riski:Uzun süre boyunca dar kıyafetler giyilmesi hem erkeklerde hem de kadınlarda beklenmedik sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir. Erkeklerin dar kıyafetler giymesi giyilen kıyafetlerin dar ve havasız olmasından dolayı vücut ısısını kısa sürede aşırı miktarda yükseltir.  Vücut ısısının sürekli olarak yüksek olması erkeklerde kısırlığa neden olabilir. Erkekler için oldukça önemli olan böyle bir konuda sorun yaşamamak için dar kıyafetlerden uzak durmak gerekir. Bu durum erkeklerin kalıcı olarak baba olmalarını engelleyebilecek bir durum olduğu için durumun ne kadar önemli olduğunun farkına varılmalıdır.
  6. Kadınlara etkisi:Kadınların sürekli olarak dar pantolonlar ve taytlar giymesi bacak damarlarının sıkışmasına neden olur. Damarlar yumuşak dokuda olduklarından dolayı ve sert doku içermediklerinden dolayı gerçekleşen bu sıkışmadan çok büyük zarar görürler. Dar giyinmenin zararları arasında bahsedebileceğimiz konulardan bir tanesi de kadınların idrar yoluna etkileridir. Kadınlarda idrar yolu iltihabına neden olan sorunların başında dar kıyafetler giymek gelir. Bu durum kadınların dolaylı yoldan da olsa çocuk sahibi olmalarını engelleyebilir. Dar giymek bir çok bilinmeyen sonuca da neden olabilir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir