Ağzı Açık Uyumanın Zararları

Uyku hayatımızda çok önemli bir yere sahip. Yetişkin bir kişinin gün içerisinde en az 6 saat uyması gerekiyor. Bu sürenin kişilerin imkanları varsa 8 saate kadar yükselmesi de kişiler üzerinde büyük bir yarar gösteriyor. Genç yaşlardaki kişilerin daha fazla uyku sürelerine sahip olmaları gerekiyor. Gün içerisinde daha fazla hareket ettikleri için gençlerin vücutlarının dinlenmesi için daha uzun süre uymaları gerekiyor. Uykunun süresi kadar düzeni ve uyku süresince rahatlık çok etkili oluyor. Kişilerin kendilerini rahat hissettikleri ortamlarda ve pozisyonlarda uymaları gerekiyor. Bazı yatış pozisyonlarında kişiler ağızları açık bir biçimde uyuyorlar. Bu durumda da ağzı açık uymanın zararları insanlar üzerinde gözlemlenmeye başlıyor.

 

Ağzı Açık Uymanın Zararları Nelerdir?

Ağzı açık uyumanın zararları
Bebekler rahat bir pozisyonda uyutulmalıdır.
  1. Ağız kokusu ve diş çürüğü: Kişiler ağızları açık uyduklarında nefes alışverişleri ağızlarından gerçekleşiyor. Bu sebeple de mikroplar doğrudan kişilerin ağzına nüfus ediyor. Bu da kişilerin ağızlarında koku oluşmasına ve diş çürüklerine sebep oluyor.
  2. Bademciklerin şişmesi: Benzer bir durum olarak mikropların ağızdan vücuda girmesi bademciklerin iltihaplanmasına sebep oluyor. Bu da kişilerin yutkunmaları durumunda ağrı hissetmelerine ve yemek yerken zorlanmalarına sebep oluyor.
  3. Yüzde gelişim bozuklukları: Genç yaştaki kişiler ağızları açık bir biçimde uyduklarında ağzı yapılarında bozulmalar meydana gelebiliyor.
  4. Baş ağrısı: Gece ağzı açık uyuyan kişilerde sinüzit hastalığı çok daha sık bir şekilde görülüyor. Kişiler eğer uzun süre bu şekilde yatarlarsa şiddetli baş ağrısına maruz kalabilirler.
  5. Horlama: Kişilerin ağzı açık uymanın zararları arasında en çok bildikleri problem horlama problemidir. Özellikle evli kişiler horlama problemi yüzünden düzenli bir uyku dönemi geçiremeyebilirler. Özellikle kişilerin toplu alanlarda uymaları gerektiğinde de psikolojik olarak kişileri olumsuz etkileyebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir