Islak Mendilin Zararları

Islak Mendilin Zararları

Islak mendil, delikli elyaflar veya bezlerin üzerine, uygulanacağı alanın özelliklerine göre su, alkol ve benzeri sıvılar eklenerek yapılmaktadır. Bazılarında yumuşatıcılar, kokulu losyonlar ve parfümler kullanılmaktadır. Temizlik amacıyla kullanılmasına rağmen bazen istenmeyen zararlı sonuçlara neden olabilmektedirler.

 

Islak mendilin zararları nelerdir?

ıslak mendil zararları nelerdir
Islak Mendil Ve Zararları

1-Alerjik reaksiyonlar: Islak mendiller çok amaçlı temizlik malzemeleridir. Bazen yüzdeki makyajı temizleme amacı ile kullanılabilir. Bu durumlarda hassas ten ve göz yapısına sahip insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olarak gözlerde sulanma, kızarma, burun ve ağız kenarlarında alerjik yaralara neden olabilir. İçeriğindeki kimyasallar veya aromatik kokular deni ile vücudun belli bölgelerinde alerjik reaksiyonlara neden olması da ıslak mendilin zararları arasındadır.

2-Islak mendil bebekler için zararlıdır: Islak mendiller alkol, parfüm, klor ve dioksin gibi çocuğunuza zarar verebilecek kimyasallar içermektedir. Aynı zamanda bazı kanser ve alerji oluşumuna neden olabilecek bileşenleri de içerebilmektedirler.  Bu nedenle ıslak mendil kullanımı yerine pamuk ve su kullanmak bebeğinizi ıslak mendilin zararlarından korumanız için iyi bir yöntemdir.

3-Tuvalet temizliği için kullanılmamalı: Islak mendil tuvalet temizliği sırasında kullanıldığında içeriğindeki kimyasallar nedeni ile alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Bazı kişilerin uzun süreli kullandıktan sonra genital bölgede kızarıklıklar, döküntüler, kaşıntılar ve yaralarla karşılaştıkları bilinmektedir. Tuvalet kağıdı yerine kullanılması, su içerisinde parçalanmayacağı için tuvaletinizde tıkanıklıklara ve dolayısı ile talihsiz su baskınlarına neden olabilir.

 

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir