Magnezyum Sülfatın Zararları

Magnezyum Sülfatın Zararları

Bir mineral ola magnezyum sülfatın zararları özellikle hamile bayanları ilgilendirmektedir. Magnezyum sülfat kabızlık tedavisinde veya magnezyum eksikliği nedeni ile tedavi olarak kullanılabilir. Magnezyum sülfat, banyoda boğaz ağrılarını rahatlatmak, burkulma ve çürüklerin acısını hafifletmek için kullanılabilirler. Hamile kadınlarda doğum sırasında kasılmaların kontrolünde ve yüksek tansiyon tedavisi için kullanılabilmektedirler. Magnezyum sülfat kesinlikle bir doktorun önerdiği dozlarda veya paket üzerindeki dozajlara dikkat edilerek tüketilmelidir.

 

Magnezyum sülfatın zararları nelerdir?

  • Hipomagnezmi: Düşük magnezyum seviyelerinden kaynaklanan bir sorundur ve şiddetli ishal, beslenme bozuklukları ya da yüksek kalsiyum düzeylerinden kaynaklanabilir. Sonucunda ise yorgunluk, kas krampları, spazmlar veya düzensiz göz hareketi görülebilir. Özellikle kas kasılmaları kitlenmelere ve inanılmaz acılara neden olabilmektedir.
  • Magnezyum sülfat uyarıları: Paket üzerinde yazan ya da doktorunuzun önerdiği dozların üzerine kesinlikle çıkmayın. Bu mineralin yüksek dozlarda alımı hayatınızı tehdit edebilir. Eğer böbrek hastalığı, kalp hastalığı, diyabet, mide veya bağırsak bozukluğu, şiddetli mide ağrısı, bulantı yada kusma, bağırsak tıkanması, şiddetli kabızlık gibi sorunlarınız varsa magnezyum tüketiminden kaçınmalı ya da doktorunuza danışarak kullanmalısınız.
  • Bazı riskler: Eğer hamileyken yüksek dozda alırsanız bir iki saat içerisinde bebeğin erken doğumu gerçekleşebilir. Fazla tüketimi rektal kanamaya sebebiyet verebilir. Ağız bakım işlemleri de dahil olmak üzere herhangi bir ameliyat öncesinde kullanımından kaçınınız.
  • Gebelik ve magnezyum sülfat: Magnezyum sülfat gebelik sırasında bebeğe zarar verebilecek ilaçlar arasında yüksek risk gurubuna dahildir. Hamilelik sırasında alındığı takdirde bebekte kalsiyum seviyelerinde düşüşe ve kemik sorunlarına neden olur. Bu mineralin süt yoluyla bebeğe geçmesi ve zararlı sonuçlara neden olabilmesi de magnezyum sülfatın zararları arasındadır. Ayrıca kadınlarda adet kanamalarının daha şiddetli olmasına neden olduğu da bilinmektedir.
  • Ortak oluşan sorunlar: Mide bozulması ve ishal çoğu kişide görülen hafif etkilerdendir. Eğer bu minerale karşı alerjiniz varsa muhtemelen, kaşıntı, nefes almakta zorluk, göğüste sıkışma, ağız, dil ve dudaklarda şişme oluşumu, yüzde ve deride döküntüler oluşması gibi durumlarla karşılaşacaksınız. Baş dönmesi, kızarıklık ve baygınlık, kas felci veya kas zayıflığı, şiddetli uyuşukluk ve terleme magnezyum sülfatın zararları arasındadır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Ankaranin sularina magnezyum katiliyormus teleslandim Ana Colts Zardari yok rahatlikla kullannabiliriz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir