Jölenin Zararları

Jölenin Zararları

Saç, bireyin görünüm ve kişiliğini oluşturan en önemli görsel unsurlardan biridir. Günlük hayatımızda kalıcı bir saç stili için kullanılan jöleler, Mısır, Yunan ve Romalı insanlar tarafından günümüze kadar kullanıla gelmiştir. Fakat günümüzde kullanılanlar, saç, saç derisi ve vücut üzerinde bazı yan etkilere neden olabilecek kimyasallar içermektedir.

 

Jölenin zararları nelerdir?

  1. Saçlarda kuruluk ve saç dehidrasyonu: Saç jöleleri, kafa derisinde bulunan ve sayesinde saça nem veren deliklerin tıkanmasına neden olur. İçeriğindeki alkol ve kimyasallar ile birlikte kafa derisinde yaralara ve döküntülere neden olması da jölenin zararları arasındadır.
  2. Jöle saç dökülmesine neden olur: Saç jöleleri, kafa derisindeki ve saçtaki nemi engelleyerek saçların kırılmasına ve dökülmesine neden olmaktadır. İçerdiği kimyasallar ölü saç derisi ile birleşerek saç hücrelerinin gelişmesini engeller ve saç deliklerini tıkar. Uzun süreli dökülmelere bağlı olarak kellik meydana gelmesi jölenin saçlara zararını ortaya koymaktadır.
  3. Kepek oluşumu: Jöle kullanımı ile birlikte saçın az beslenmesi, kafa derisinde tahriş, kaşıntı ve deride döküntüler oluşması kepek oluşumunu da beraberinde getirmektedir. Kepek oluşumu ile birlikte sivilcelenme gibi kafa derisinde iltihap oluşumu gözlenmesi, saç jölesinin zararları arasında en yaygın olanlarındandır.
  4. Renk değişikliği: Saç jölesi saçlarda pH değişikliklerine neden olarak renginde değişiklikler ve saç tellerinde incelmeler meydana getirebilir. Bu durum saçlarınızın mat ve sağlıksız görünmesine neden olabilir. İçeriğindeki kimyasalların, saçlarınızın erken beyazlamasına neden olması da jölenin saçlara verdiği zararın bir göstergesidir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. size eczanelerden alabileceğiniz aloe vera özlü zigavus saç jölesini öneririm.saça bakım yapan jöleyi denediniz mi?içerisinde asitik hiç bir madde yoktur.rahatlıkla saça şekil verebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir