Televizyonun Zararları

Bütün evlerde bulunan ortak cihazlar arasında ilk sırada yer alan televizyondur peki bu kadar yaygın kullanılan televizyonun zararlarını hiç merak ettiniz mi? Televizyonun başında en az 3 saat geçirmekteyiz bunun bir gün içinde olduğunu ve ortalama bir değer olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Bu kadar çok kullanılmasının nedeni ise bazı programların size vakit geçirmenize yardımcı olurken bununla birlikte eğlenmenize de yardımcı olmaktadır. Bu programlar ruhsal ve bedensel olarak etkilemektedir bu programlar sonucun psikolojiniz bozulabilir ve başında zaman geçirdiğiniz sürenin uzun olmasından dolayı hantallığa yol açabilir.

Günümüzde bir dizinin 2 saatten fazla sürdüğünü düşünürsek bu süre tabi reklamlar hariç günde 2 program izleyen birinin gününün üçte birinin gittiğini söyleyebiliriz.  Bu süre zarfında ailenizi ihmal ettiğinizi de unutmamak lazım bir programa daldığınızda etraftakilerin ne yaptığı ile çok ilgilenmezsiniz bunun sonucunda aile içi kopukluklar olmaktadır. Birçok kişi ben televizyon izlerken streslerimden arınıyorum demektedir fakat hesaba katmadıkları şey televizyon başında geçirdiği boşa zaman stresinin nedeni olabileceğidir belki de televizyonun zararları arasında en önemli zamanın boşa gitmesidir.

Bazı araştırmacılara göre televizyon izlerken bazı hormonlarda problemler oluşmaktadır ve bunun sonucunda hem fiziksel hem de ruhsal çöküntüler başlamaktadır.

Zararları;

 • Televizyon izlemeye küçük yaşta başlayan çocuklarda erken ergenlikle birlikte ruhsal çöküntülerin başladığı görülmüştür bundan dolayı belli bir yaşa kadar televizyon izlenmemesinde yarar bulunmaktadır.
 • Televizyonda izlediğiniz bazı programlar da izlenirlik artsın diye yapay zaaflardan faydalanmaktadırlar ve bunun neticesinde izleyiciyi kandırmaktadırlar.
 • Belgesel izlediğiniz sürece televizyon sizleri çok etkilemez fakat izlediğiniz programların düşünmeye teşvik eden yönleri bulunmuyor ise bu programlar sizlere bir şey katmaz bununla birlikte de beyinin düzenli çalışmasını engeller ve gelişmesini önler.
 • En çok rastladığımız televizyon zararları arasında göz bozuklukları öne çıkmaktadır.
 • Çocukların kendilerine örnek aldıkları insanları seçtikleri dönemler bulunmaktadır bu dönemlerde televizyonda gördüğü bir karakteri örnek alırlarsa ve bu aldıkları karakterler kötü yönü ağır basan karakterler ise sıkıntılar yaşayabilirsiniz.
 • Televizyonda izlediğiniz programlar kültür konusunda çok dikkat edilecek düzeyde değildir eğer bu programlar devam zihninizde yer yapar ise zamanla kültürlerinizi unuttuğunuzu göreceksiniz.
 • Saatlerinizi bu cihazın başında geçirmeniz sonucunda zaten zaman olgusunda bir kaybınız olacaktır bunun yanında bu sürenin uzun olması sonucunda bağışıklık sisteminiz zayıflayacak ve hormonlarda dengesizlikler başlayacaktır bunların sonucunda kansere kadar giden etkileri bulunmaktadır.
 • Aşırı televizyon başında zaman harcıyorsanız zamanla uyku problemleri yaşarsınız bundan dolayı bilgisayar başında geçirdiğiniz zamanı azaltmanızda fayda olacaktır.
 • Zamanla dikkatinizi toplamada sıkıntılar çekersiniz ve beyninizi izlerken çok kullanmadığınız için gelişemez ve unutkanlık gibi rahatsızlar yaşayabilirsiniz.
 • Bu dönemlerde yeni programların psikolojik olarak sıkıntı yaratacak içerikler barındırmaktadır. Bunların sonucunda ise ruhsal sorunlar yaşamanız kaçınılmaz olacaktır. Bu tarz programların tercih edilmesi sonucunda zamanla bilinçsiz yetişecek bir toplum ile karşı karşıya kalacağız anlamına geliyor.
 • Realist insanların azalmasına ve gelecek toplumun hayalci olmasına neden olmaktadır. Bu insanların zamanla hayal ettikleri yaşantıya ulaşamayınca psikolojik sorunların oluşmasına neden olacaktır

 

Cep Telefonunun Zararları İçin Tıklayınız.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir