Root Zararları Ve Faydaları

Elektronik cihazlar içerisinde her zaman bir işletim sistemi bulunmaktadır. Bu işletim sistemleri arasında Linux isimli sistemin yönetici yetkisine sahip kişilere root ismi verilmektedir. Linux işletim sistemi aslında günlük hayatta çok kullanılmaktadır bunun nedeni ise android işletim sistemi Linux alt tabanlı olduğu içindir. Bu sistemler üzerinde eğer yetkiniz yok ise yani root değilseniz sistemsel değişikliklere yetkiniz bulunmamaktadır. Root yetkisi olan kişiler cihazlarını istedikleri gibi geliştirebilirler ve istedikleri değişiklikleri yapabilirler. Root zararları telefonlarınızı etkileyebilir fakat bu işlemi bilinçli yapıldığı taktirde faydaları da bulunmaktadır.

 Üretici firmalar android cep telefonları ile birlikte android işletim sistemi kullanan tabletlerde kullanıcılara root izini verilmemektedir. Bu izinin verilmediği için cihazlarınıza tam erişiminiz bulunmamaktadır. Genellikle root yapmayı işte bu tarz cihazlara tam erişim sağlamak için yapılmaktadır bu işleme root atma işlemi denilmektedir ve genellikle deneyimli kişiler bu işlemi uygulamaktadır. Bütün yetkilere sahip olmak bazen sorunlu işlemlere yol açabilir bundan dolayı sizleri bilgilendirmek için root zararlarını sizler için kaleme alacağız bununla birlikte faydaları da bulunacağı için faydalarını da yazı içerisinde yer vereceğiz.

Root Zararları

 • Root yapılan android cihazlar garanti kapsamı dışına çıkmaktadır yani eğer cihazınıza root attıysanız üretici firma artık ürünün arkasında değildir ve arıza oluşması halinde ücret karşılığında cihazınızı tamir edecektir. Bundan kurtulmanın yolu bazı cihazlarda mümkündür bu tarz cihazlarda root işlemini geri alabilirsiniz ve cihazınızı garantiye yollayabilirsiniz bu sayede tekrar garanti kapsamında olacaktır fakat en başta da dediğimiz gibi bazı cihazlarda bu işlemler geçerlidir.
 • Root atma işleminde dikkatli olmazsanız cihazınız sık sık kendini yeniden başlatabilir ve bunun sonucunda belirli hatalar alabilirsiniz.
 • Root atılmış cihazların en çok verdiği hatalar uygulama sıkıntılarıdır hatta bazı kullanıcılar root atılmış cihazlarının whatsapp üzerinde fotoğraf ve profil ayarı yapamadığını söylemektedir buda uygulamaları kullanmanıza engel bir durumdur.
 • Root işlemini yapmak kolay bir olaymış gibi görünse de deneyimsiz ve bilinçsiz kişiler tarafından yapılır ise cihazınıza kalıcı hasarlarda bulunabilir bunun sonucunda yeni bir telefon almaya kadar gidebilirsiniz.
 • Kamera ve Titreşim ayarları ile bilinçsiz oynadığınız taktirde bu fonksiyonları bozabilirsiniz bozulmasa da stabil çalışması imkanı olmayacaktır ve bazı problemlere yol açılacaktır.
 • Root işlemini yapmanız sonucunda Türkiye içerisinde bir hukuki yaptırımı bulunmamaktadır fakat bazı ülkelerde bu tarz cihazların kullanılması yasaktır ve hukuki yaptırımları bulunmaktadır.
 • Root yapılmış cihazlar üretici firmalar tarafından gönderilen güncellemeleri görmemektedir bu güncellemeleri yüklemek isterseniz kendiniz indirmeniz gerekmektedir bazı ülkelerde bu güncellemeler erken verilir ve geliştiricilerden açıkları bulmaları istenir bu durumlarda root güzeldir fakat ülkemizde böyle bir uygulama olamadığı için gelen sistemleri indirmek zor olacaktır. Bu durumu geliştiriciler avantaj olarak kullanmaktadırlar yeni yazılımları herkesten önce ulaşmaktadırlar.
 • Bazı internet sitelerin root programları bulunmaktadır bu siteler size güven vermiyor ise kesinlikle yapmayınız bu root işlemi sonucunda kişisel bilgilerinize ve banka bilgilerinize ulaşmaları mümkündür bu durumlarda da dönüşü olmayan maddi sorunlar ortaya çıkabilir.
 • Cihazınız da bir çok sosyal medya uygulaması yüklüdür eğer bu root işlemini bilmediğiniz ve güvenmediğiniz bir siteden alarak yaparsanız telefonunuzda kullandığınız sosyal medyaların şifrelerine ulaşma imkanı sağlamış olursunuz.
 • Root işlemlerini dikkat etmeden yaparsanız cihazınıza virüs bulaştırabilirsiniz ve bu tarz ajan yazılımlar cihazınıza normal kullanımdan daha çok kısıtlayabilir ve cihazınıza daha fazla zarar verebilir.

Root Faydaları

 • Root atarak cihazınızın ekran ayarlarını, ses ayarlarını, titreşim ayarları gibi özelleştirme ayarları ile birlikte yazılım üzerinde olan ayarları da yani kamera yazılımları, işlemci ayarları gibi ayarları da yapmanız mümkündür. Bu ayarlar sayesinde cihazınızdan daha yüksek performans alırsınız.
 • Cihazlarınızı kullanırken her zaman arka planda çalışan uygulamalar bulunmaktadır bunlarıda sınırlamak için root yapmanız gerekmektedir. Bu işlemi gerçekleştirdiğinizde cihazınız boş alan belleğini artırmış olursunuz ve daha iyi performans alırsınız.
 • Reklam önleyici içerikleri cihazlarınıza kurmanıza yardım eder ve bu sayede internette rahatlıkla gezersiniz. Reklam önleyiciler sayesinde internet üzerinde devamlı açılan reklamları engellemiş olursunuz onların dışında site içerisinde yerleşik olan reklamlardan kurtulamazsınız.
 • Cihazınızı kişiselleştirebilirsiniz bununda yolu her cihazın açılışında firmanın logosu bulunmaktadır siz root ile bu açılış ekranını değiştirme yetkisine sahip olursunuz.
 • Telefon için root işlemi daha çok yapılmaktadır bunun nedeni ise telefonun ROM’undan sıkılıp yeni bir ROM arayışı içerisine girmektir. Root atılmamış cihazları ROM değişmesi mümkün değildir fakat root attıktan sonra ROM değişebilirsiniz ve farklı ROM’lar ile telefonunuzu kişiselleştirebilirsiniz.
 • Telefonlarınız sisteminde yüklü bir recovery dosyası yüklü olarak gelmektedir ve bu ayar genellikle aynı şekle geri dönmektedir eğer kurtarmak istediğiniz dosyalar bulunuyor ise ve sistemi formatlamak istiyorsanız root attıktan sonra recovery ayarlarını değiştirerek istediğiniz şekilde cihazınızı formatlayabilirsiniz. Recovery fonksiyonlarını geliştirmek de bu şekilde mümkün olacaktır.
 • Kullandığınız android cihazın ana dosyalarına ulaşmanız mümkündür buradan istediğiniz sistem ayarında değişiklik yapabilirsiniz. ES File Explorer ya da bu dosyaya benzeyen yönetici dosyalarının yönetimini root atarak elinize alabilirsiniz. Bu yetkilere normal şartlarda ulaşmanız mümkün değildir.
 • Bazı uygulamaları kullanmanıza firmalar izin vermemektedir bu uygulamaları para karşılığında satmaktalar bu uygulamaları ücretsiz kurabilmek için root atmanız gerekmektedir. Root atılmış sisteme istediğiniz uygulamayı kurabilirsiniz bu uygulamalar arasında en popüleri telefona gelen konuşmaları kaydetme programıdır.
 • Android telefonlarda en büyük sorunlardan biride yeni uygulamalar için yeterli alanın bulunmaması ve mevcut uygulamaları SD karta taşıyamamanızdır. Root atma işleminden sonra bu yetkilerde sizlerin elince olacaktır bu sayede SD karta atacağınız uygulamalar sayesinde telefon hafızasında yer açılacaktır. Bazı uygulamalar root yapılmadan da taşına bilir fakat bunu yapabildiğiniz uygulamalar sınırlıdır.
 • Telefonları operatör firmalarından alırsanız bu telefonların içerisinde operatörlerin kendi gereksiz uygulamaları bulunmaktadır bu uygulamaları kolaylıkla silemezsiniz ve telefonunuzda boşa yer kaplarlar bu uygulamalardan kurtulmanın yolu da root atma işlemidir. Bu uygulamalar cihaz içerisinde çok kullanılan program değillerdir bundan dolayı hem bazıları arka planda boş yere çalışır ve şarjınızın daha çabuk bitmesini sağlar hem de boşa yer kaplayarak alan sıkıntısı yaratırlar. Bu tarz uygulamalardan kurtulmak için bile root yapılabilir.
 • Yasaklı sitelere girebilmeniz için DNS ayarlarını değişmeniz gerekmektedir fakat bunun için root işlemine gerek olmadığını söyleyeceksiniz evet haklısınız root yapılmadan da DNS değiştirilebilir ama bu DNS wifi ile bağlandığınız zaman geçerli olacaktır telefonunuz şebeke bağlantılarında DNS değişmeniz için kesinlikle root atmanız gerekmektedir.

Bilgisayarın Zararları TIKLAYINIZ.

Cep Telefonunun Zararları TIKLAYINIZ.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir