Bilgisayarın Zararları

BİLGİSAYARIN ZARARLARI

Bilgisayar bağımlılığının oldukça revaçta olduğu bu günlerde hem bedeniniz hem de ruhunuz zedelenir ve önlem almadığınız taktirde ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

 

Tekrarlayıcı Hareketlere Bağlı Bozukluklar

Bilgisayar kullanırken kullanılan klavye ve mause ile yapılan hareketler bir süre sonra düzenli bir hal alır. Düzenli olarak yapılan el hareketi el bileğinde kalınlaşmaya ve el bileğinin yapısında bozulmalara neden olmaktadır. Elde meydana gelen ağrılar geceleri uykusuzluğa ve el işlevinde azalmaya sebebiyet vermektedir.

 

Bilgisayar Boyun Kasların Tutulma ve Ağrıya Neden Olur

Bilgisayar ve boyun ağrıları
                                                              

Bilgisayar başında saatlerce durmak boyun kaslarında kasılmalara neden olur ve bu durum sonucunda boyun bölgesinin ardında uyuşukluk ve sertlikler ortaya çıkar. Bilgisayar başında dururken yeterince gergin iseniz kaslar kasılarak boyun tutulması gerçekleşir. Boyun fıtığı ve bel fıtığı gibi oluşumlar bilgisayarın zararları arasında yer almaktadır.

 

Bilgisayar Kullanımı Sonucu Gözler Yorulur

Daimi olarak aynı noktaya baktığınızda gözler yorulur. Bilgisayar başında sürekli duruyorsanız belli aralıklarla bilgisayar kullanımına son vererek yerinizden kalkın, balkondan dışarıya bakın ve gözlerinizdeki kasları harekete geçirin. Diğer yandan bilgisayarın ışık kapasitesini ne kadar az tutarsanız gözlerinizin yorulma riskini o kadar hafifletirsiniz. Bilgisayar kullanımı sonucunda gözlerde kızarma, yanma ve kaşıntı görülen etkilerdir. Özellikle çocukların bilgisayarın zararlarından etkilenmemeleri için bu hususlara dikkat etmek gerekir.

 

Bilgisayar Uykusuzluğa Sebep Olur

Alışkanlık haline gelen bilgisayar; geceleri uykusuzluk oluşturarak hayatınızı zorlaştırır. Az uyumak sonucunda kişide yorgunluk, halsizlik ve dikkat eksikliği oluşturur. Bunun sonucunda kişinin yaşamında ciddi problemler baş gösterir. Bu durum genç bireylerde ciddi yaşam sorunlarına neden olabilir. Araştırmalara göre bilgisayarı uzun süre kullanan çocuklar ilerki hayatlarında ciddi sosyal sorunlarla baş etmek zorunda kalmaktadır.

 

Bilgisayar İletişimi Azaltır

Bilgisayar başında uzun süre kalan kişiler eşi, çocuğu ve komşuluk ilişkilerini azaltır. Aynı zamanda ev işlerini de yeterli ölçüde yapamayan kişiler sanal dünyada mutluluk hissederek normal zamanda üzgün, sinirli ve neşesiz olurlar. Bu durum bilgisayar kullanımının bağımlılık haline gelmesi sonucu hayatınızın ne kadar kolay yok olabileceğini gözler önüne sermektedir.

 

Bilgisayarın Okul Yaşamına Zararı

Eğitim amaçlı kullanılmadığı sürece öğrencilerin okul başarısı düşer. Bilgisayar başında saatlerce durmak düşünme yetisini azaltır, kişide gereksiz hırs yapar ve sinirlilik durumları artar. Özellikle çocukların bilgisayar oyunlarını aşırı derecede oynaması psikolojik sorunlar yaşamalarına neden olabilir. Bu nedenle çocuğunuza bilgisayarın nasıl kullanılması gerektiğini tekrar tekrar anlatmanız, onun bilgisayar kullanımı konusunda erken yaşta bilinçlenmesini sağlamaya yardımcı bir etken olacaktır.

 

Bilgisayarın  Zararları Kısaca

Bilgisayarın zararları kısaca şu başlıklar altında verilebilir.

 • Bilgisayar kullanımı toplumsal çevrede düzenin olumsuz etkilenmesini sağlar.
 • Kişi bilgisayar başında sosyalliğini yitireceğinden çevreye karşı hiçbir ilgi göstermez.
 • Bilgisayar üzerinden çok yüksek sesle müzik dinlenmesi çevre kirliliğine neden olmaktadır.
 • Bilgisayara duyulan aşırı ilgi doğa güzelliklerine karşı olan ilgiyi en aza indirir.
 • Bilgisayarda bozulan parçalar atık olarak nitelendirildiğinden çevreyi kirletir.

 

Bilgisayarın İnsanlara Zararları

 • Bağımlılık yapan bilgisayar zamanınızın boşa gitmesine neden olur.
 • İnternetten edinilen zararlı bilgiler hem yetişkinleri hem de çocukları kötü yönde etkiler.
 • Bilgisayar da bulunan kumar siteleri ve oyun siteleri kişide kötü alışkanlıklara neden olur.
 • Sürekli bilgisayar başında durmak hareketsiz yaşam sonucunda kilo almaya ve düzensiz beslenmeye sebep olur.
 • Bilgisayar başında uzun süre kalan kişiler sürekli sessiz kaldıklarından pasif bir bireye dönüşerek antisosyal olurlar.

Bilgisayarın zararları olabileceği unutulmamalı ve bu teknoloji hayatımızı karartmada değil sadece kolaylaştırmada bize yardımcı olmalıdır. Çocuklarınızı bilgisayar kullanımı konusunda bilinçlendirmeyi kesinlikle ihmal etmeyiniz.

 

İlgili Makaleler

9 Yorum

 1. Bilgisayar zararlıdır derlerdi inanmazdım. Benim bilgisayara uzun saatler bakmam sonucu en kötü şekilde hissetiğim sorun şu ikisi: Biriyle yazışırken bir problem yok ama, yüz yüze konuşurken yavaş düşünmem sonucu gereksiz potlar kırmam, karşı tarafa laf atmam. Çünkü düşünme hızını cidden yavaşlatıyor. Bir de dikkatsizleştiriyor. Eskiden klavyede bir şey yazarken hiç yazım hatası yapmazdım abartmıyorum. Ama artık 10 kelimemin 2 sinde yazım hatası yapıyorum. Dikkatsizlikten ders başarım da düştü.

  1. Zekanıza acıyorsanız bilgisayardan uzak durun. Bunu basit bir tavsiyeden daha önemli görün lütfen.

 2. ben bilgisayar zararlı olduğunu biliyordum pek fazla bana şaka yapar sanırdım beliki hocamız bize böyle birşey verdi müzayede yapalım dei 2gurup yaptı kura çektirdi bana zararları çıktı ve araştırırken çok zararı olduğunu fark etim ama yinede bilgisayardan araştırdım ödevimi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir