Xanax Nedir? Xanax Zararları

Xanax Nedir?

Benzodiyazepin grubu ilaçlar arasında yer alan Xanax anksiyeteye ve beyinde denge durumunu yitirmeye neden olan bazı kimyasalları içerisinde barındırmaktadır. Xanax neden olduğu rahatsızlıklar içerisinde panik bozuklukları görülmektedir ve bununla birlikte anksiyete bozukluklarında önemli rol oynamaktadır anksiyete ise sinir ve gerilim azaltılmasında kullanılmaktadır.

Xanax kullanan kişilerin kullandıkları cihazlar eğer zarar verebilecek nitelikteyse kullanmamaları gerekmektedir bunun yanında motorlu taşıt kullanımlarını kesinlikle yapmamalılar bunun nedeni ise Xanax kullanan kişilerde uyuşukluk ve sersemlik gibi etkilerin görülme ihtimali yüksektir ve hastanın kesinlikle canını tehlikeye atacak işlerden ilaç kullandıktan sonra kaçınmalıdır. Bu durum bazı hastalar üzerinde görülmektedir bundan dolayı ilacı denedikten sonra araçları kullanıp kullanmayacağınıza karar vermeniz gerekmektedir.

 

Xanax mavi ve beyaz tabletleri

Alkol kullanan kişilerin Xanax kullanımlarına dikkat etmeleri gerekmektedir bunun nedeni ise bu ilacın zaten sersemlik ve uyuşukluk etkisi bulunmaktadır alkol bu etkiyi artırıcı rol oynayacaktır. Xanax kullanan kişilerin bu ilacı kullandıktan sonra en çok yaşadığı durum bağımlılıktır bu ilaç hem psikolojik hem de fizyolojik olarak bağımlılık yapacaktır bu durumdan kurtulmanın yolu ise kesinlikle doktor gözetiminde kullanmanızdır. Doktorunuz bu ilacı size kullandırırken belirli bir süre kullandıracaktır ve bu süre sonunda ise dozunu azaltarak bıraktıracaktır aksi halde nöbetler geçirmeniz görülebilir bundan dolayı kesinlikle doktorunuzun dediği dozda ve günde kullanmanız gerekmektedir.

Xanax Zararları

Alt kısımda yer alan yan etkileri yaşıyorsanız bu etkilerden emin olduktan sonra ilaç kullanımınızı kesmelisiniz ve hemen bir acil servise gitmelisiniz eğer doktorunuza ulaşabiliyorsanız ona ulaşmayı da denemelisiniz. Xanax zararlarını sıralayalım;

 • Bu ilacı kullananlarda ağızda ve boğaz kısımlarında yaralar görülebilir.
 • Cildinizin herhangi bir yerinde ya da gözlerinizin beyaz kısımlarında sarılıklar bulunuyor ise dikkat etmelisiniz.
 • Cildinizde deri döküntüleri ile karşılaşıyorsanız uzmana danışmanız gerekmektedir.
 • Alerjik reaksiyonlar bu ilaç kullananlarda en çok karşılaşılan yan etkiler arasındadır bu alerjik reaksiyonlar ise el, ayak ve dil kısımlarında şişmeler, nefes almada güçlük ve boğazda küçülme hissi olarak kendini gösterecektir bu durumlardan şikayetçiyseniz uzman tarafından destek almanız gerekmektedir.
 • Konfüzyon ve halüsinasyon görme ihtimaliniz bulunmaktadır.
 • Görme algınızda değişiklikler ile karşılaşabilirsiniz.

Yukarıda yer alan etkiler ciddi etkiler arasında yer almaktadır ve bu etkiler ile karşılaştığınız zaman kesinlikle uzman ile görüşmeniz gerekmektedir alt kısımda yer alan etkiler çok ciddi hasarlar bırakmayacaktır bundan dolayı ilacınızı kesmenize gerek yoktur fakat doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Yan Etkileri

 • Gün içerisinde sersemlik, uyuşukluk ve sakarlık görülebilir.
 • Rüyalarınızda farklı olgular görebilirsiniz normal dışında rüyalar görmeniz kaçınılmazdır.
 • Depresyon belirtileri ile karşılaşmanız mümkündür.
 • Kusma, ishal ve kabızlık bu ilaç kullanan kişilerde görülen etkiler arasında yer almaktadır.
 • İdrar yaparken zorluk yaşayabilirsiniz.
 • Baş ağrısı yan etkileri arasında bulunmaktadır.
 • İlacı kullandığınız süre zarfında ağzınızda kurumalar görülebilir.
 • Davranış değişiklikleri bu ilaç kullananlarda görülmektedir bunun yanında cinsel isteklikte azalmada etkiler arasında bulunmaktadır.

Bu yan etkileri gözlemlenen etkilerdir bu etkilerin yanında farklı etkilerde bulunabilir bunları bilmemiz mümkün değildir bunun nedeni ise ilacın bünyeden bünyeye göre değişiklik göstermesidir. Xanax kullanıyorsanız gün içerisinde farklı bir durum ile karşılaşırsanız doktorunuz ile kesinlikle iletişime geçin ve durumu ona anlatıp sorgulamanız gerekmektedir. Xanax yanında kullandığınız ilaçlardan doktorunuza bahsetmelisiniz sadece ilaçlar değil kullandığınız doğal çaylar ve yiyecekleri de doktorunuza aktarmanızda tedaviniz için faydalı olacaktır.

 

Konula ilgili neden olan makalelere de göz atabilirsiniz;

Antidepresan Zararları

Stresin zararları ve Çözüm Önerileri

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir