Boyanın Zararları

Boyanın Zararları

Yaz ayları ile beraber evlerini yenilemek ve renklendirmek isteyen birçok kişi evlerini boyatmaya başlamıştır. Bu işlem gerek temizlik amaçlı gerekse estetik amaçlı her evde yapılmaktadır. Boyaların kaliteli olması usta bir işçilik ile beraber olumlu ve başarılı sonuçlar alınmasını sağlamaktadır. Kullanılan boyaların kaliteli olması özllikle çok önemlidir. Günün büyük bir kısmının evlerde geçirildiği düşünüldüğünde kalitesiz ve içeriği metal ağırlıklı olan boyaların insan sağlığı üzerindeki etkisi bilinmektedir. Gelişen teknoloji ile beraber boyanın içeriğide değişsede hala uygulamada bir takım sorunlar olabilmektedir. Boyanın zararları hala birçok insanı etkilemekte ve sorunlara sebep olmaktadır.

 

Boyanın zararları nelerdir?

  1. Boya ne olursa olsun kimyasaldır. Her ne kadar içeriğinde bir takım değişiklikler yapılıp zararlı maddelerden arındırılmaya çalışılsa da boya hala zararlı bir maddedir. Özellikle uzun süreli kapalı ortamlarda yapılan boya işlemlerinde kokuya maruz kalmak birçok kişi için hayati tehlike yaşatmaktadır.
  2. Astım hastalarının dikkat etmesi gereklidir. Yapısal olarak nefes darlığı ve astım gibi hastalıklara sahip olan kişilerin normal zamanlarda sigara içilen bir ortamda bile nefes alması zorlaşırken, boya yapılan bir ortamda çok fazla bulunmamaları gerekmektedir. Mümkün olan en kısa sürede ortamı terk etmelilerdir.
  3. Boya seçimine dikkat etmek çok önemli. Bazı boyalar hava geçirgenliği olan boyalardır bazıları kalın yapılı olup hava geçişlerini kısıtlayan boyalardır. Boya seçimlerinde bu noktaya dikkat etmek önemlidir. Hava geçirgenliği olan boyalar daha sağlıklı bir seçenektir.
  4. Ağır metaller içeren boyalar sağlığı olumsuz etkiler. Boya seçimlerinde boyanın zararları en aza indirilmek istendiğinde kaliteli markalar ilk tercih olmaktadır. Bu markaların boyalarında zararlı maddeleri en aza indirgedikleri bir gerçektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir