Amonyak Zararları

Amonyak Zararları

Amonyak ismi Eski Mısır tarihine kadar uzanır. Formülü NH₃ olan azot atomu ve hidrojen atomundan oluşan bir bileşiktir. Keskin ve kokusu güzel olmayan bir maddedir. Amonyak zararları da bilinmeli ve dikkat edilmelidir. Suda zayıf baz özelliği gösteren bir etkisi vardır. Birçok maddeden dolayı havada da serbest dolaşan amonyak maddesi mevcuttur.

 

Amonyak Zararları Nelerdir?

Amonyak maddesinin zararlarından korunmak çok önemlidir. Gerçekten güçlü ve çok etkili bir maddedir. Amonyak maddesinin alınmamasına çok önem verilmelidir. Hemen hemen her yerde rastlanabilir.

  1. Zehirleyici ve solunduğu zaman da yakıcı bir özelliği vardır. Solunmamasına dikkat edilmelidir. Amonyak zararları dendiğinde ilk olarak bu etkisi bilinir.
  2. Vücut ile temasında da soğuk yanıklar ve türlü tahrişler meydana gelebilir.
  3. Göz sulanmaları ve göz içerisinde geçici de olsa bazı tahrişlere ve bulanık görme gibi problemlerine neden olur. Bu yüzden amonyak göz üzerinde çok rahatsız edici durumlara neden olur.
  4. Yutulması ile vücut içerisinde çoğu bölgeye olumsuz etki eder. Yemek borusu ve gırtlak kısmında zararlar meydana gelir.
  5. Mide ve bağırsak problemlerine de neden olur. Çeşitli hastalıklar, hatta ilerleyen safhalarda kanser türü rahatsızlıkların oluşumu gözlenir.
  6. Burun kısmında da fazla solunması sebebi ile tahriş ve yanmalar meydana gelir.
  7. Akciğer üzerindeki etkisi en önemlisidir. Akciğer kanserine bile neden olabilen bir yapısı vardır ve ölümcül sonuçları beraberinde getirebilir. Akciğer hastalıklarının da büyük bir tetikleyicisidir.
  8. Amonyak açık hava teması nedeni ile ve ısı etkisinin de birleşimi sonrasında yanıcı ve patlayıcı sonuçlar doğurabilir. Yangınların sebebi olarak amonyak gösterilebilir.
    Gırtlakta olduğu kadar nefes borusunda da ciddi hasar ve tahrişlere neden olur.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir