Mide Küçültme Ameliyatı Zararları

Mide Küçültme Ameliyatı Zararları

Çoğu insanın sorunu olan obezite, günümüzde hızla artmaktadır. Bazı insanlar sorunu mide küçülme ameliyatı ile çözebileceklerini düşünmektedirler. Ancak bu durum son derece yanlıştır. Son zamanlarda televizyonda, gazetede ve diğer sosyal platformlarda mide küçültme ameliyatı zararları bulunmadığını sıkça duyuyoruz. Bu haberleri duyan insanlar is mide küçültme ameliyatı olarak az yemek yiyeceklerini ve de bu durumun sağlıklı olacağını düşünüyorlar. Oysaki bilinenin aksine her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatın da riskleri ve de zararları mevcuttur. Kolay bir ameliyat olmadığı gibi sorunlara da neden olabilmektedir.

 

Mide Küçültme Ameliyatının Zararları Nelerdir?

  • Bağımlı yaşamak zorunda kalmak: Ameliyat sonrası uzun yıllar boyunca hem endokrinolog ile hem de diyetisyen ile iletişim halinde olunmalı ve de kontroller sık bir biçimde olmalıdır. Bu nedenle hastalar istedikleri etkiyi hemen görmeyi beklemek yerine uzun zamanlarını harcamak zorundadırlar.
  • Bilinçsiz ameliyata  girilmesi: mide küçültme ameliyatı fazla kilo sorunu olan kişilere önce spor, düzenli beslenme gibi kontrollerin yapılmasının ardından bir seçenek olarak görülmelidir. Bu işlemlerin yapılmadan kişinin direk olarak ameliyat edilmesi kişide sağlık sorunlarına yol açacak ve de düzensiz kilo vermesine neden olacaktır.
  • Doktor belirsizliği: birkaç doktorun dediği bilgiler ile hareket edip ameliyata girip istenilen sonucun alınmaması çok yüksek bir ihtimaldir. Bazı hekimler bu ameliyatın risksiz olduğunu ileri sürmektedir. Hal böyle olunca kilo sorunu olan er insan korkmadan bu ameliyatı olmak istemektedir. Ancak her ameliyatta olduğu gibi mide küçültme ameliyatı zararları da mevcuttur ve de büyük risk taşır. Bu nedenle eğer ameliyat olunacak ise diğer kilo verme yöntemlerinin hepsi kullanılmış olmalı ve de hastanın bu yöntemlerde başarısız olması gerekmekte olup en doğru tercih bu aşamadan sonra yapılacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir