Margarinin Zararları

Margarinin Zararları

Margarinin zararları içeriğindeki trans yağ içerikleri ve kimyasal maddelerden kaynaklanmaktadır. İlk olarak 1870 yılında Fransızlar tarafından üretilen margarin, bitkisel ve hayvansal yağlardan kimyasal yollarla veya doğal yollarla elde edilebilmektedir. Margarin 2. dünya savaşı sırasında, maliyetleri azaltmak amacı ile çok fazla üretilmiş ve dünya çapında yayılmış bir üründür. Pahalı tereyağı yerine ucuz olan margarinler bilgisiz halk tarafından hızla kabul edilmiş ve sevilmiştir. Hala daha evlerimizde ve yemeklerimizde bolca kullandığımız bu ürün sağlığımız üzerinde kötü etkiler bırakabilmektedir.

 

Margarinin zararları nelerdir?Doymuş yağların karaciğere zararları

  • Margarin yüksek trans yağ asidi içerir: Margarinler yüksek oranda trans yağ içerirler. Trans yağlar ise kalp krizi riskini arttırırlar. Margarin tüketen bir kişi bitkiler yağları tüketen bir kişiden 5 kat daha fazla kalp krizi riski taşımaktadır. Yapay malzemelerin dengelenmesiyle meydana getirilen bu ürünler, bağışıklık sistemini güçlendirici hiçbir etkiye sahip değillerdir. Ve içerisinde yapay renklendirici, tatlandırıcı gibi maddeler kullanılmaktadır.
  • Kalp krizine katkıda bulunur: Harvard üniversitesi Amerika’da yaptığı bir araştırmada günlük 2 ila 3 kaşık margarin tüketen ve diğer yağları tüketen binlerce kişinin kaydını tuttu ve 2 yıl boyunca bu kişilerdeki kalp krizi vakalarını inceledi. Araştırma sonucunda margarin tüketen kişilerde 3 kat daha fazla kalp krizi vakası gözlendi.
  • Kolesterolünüzü arttırır: Margarin tüketimi tüm kolesteroller üzerinde kötü etkiye sahiptir. Kötü kolesterol olarak bilinen LDL artışına neden olmasının yanı sıra iyi kolesterol eviyelerinde de düşüşe neden olması margarinin zararları arasındadır.
  • Emzirme döneminde süt kalitesi: Annenin trans yağları fazla tüketmesi anne sütünün kalitesini düşürmektedir. Kanada ile Çin arasında yapılan bir araştırmada, Kanadalı annelerin süt içeriğinde Çinli annelere göre 33 farklı trans yağ içeriği bulunmuştur. Bu durum bebeğin bazı hastalıklara karşı bağışıklık sisteminde açıklara neden olabilir.
  • Bağışıklık sistemini zayıflatır: Trans yağ asitleri bağışıklık hücrelerinin tepki vermesinde yavaşlamalara neden olarak, bağışıklık sisteminizin, hastalıklara karşı daha ağır ve geç tepki vermesine neden olur. Aynı zamanda diyabet riskinin artışına, kan insülin seviyelerinin artışına neden olması da margarinin zararları arasındadır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Çok güzel hazırlanmış bir site. Aradığım her şeyi burada bulabiliyorum. Çok teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir