Kilo Aldırıcı İlaçların Zararları

Kilo Aldırıcı İlaçların Zararları

Kilo aldırıcı ilaçlar veya kilo aldırıcı ürünler genellikle, ekstra kalori alarak kas geliştirmeyi amaçlayan kişiler tarafından kullanılırlar. Protein tozları bunlara bir örnektir. Çoğu kilo aldırıcı ilaç kalori, protein ve karbonhidrat bakımından zengindirler. Çoğu peynir altı suyu ile yapılmaktadır. Bu ilaçların tüketimi istenilen sonucu size sağlayabilir fakat kilo aldırıcı ilaçların zararları olduğu da unutulmamalıdır.

 

Kilo aldırıcı ilaçların zararları nelerdir?

Kilo aldırıcı ilaç
Bazı ilaçlar karaciğer ve böbreklerinize ciddi zararlar verebilir.
  • Alerjilere neden olurlar: Süt veya süt ürünlerine karşı bir alerjiniz varsa eğer peynir altı suyu içeren kilo aldırıcılardan kullanmanız, alerjik reaksiyonlar yaşamanıza neden olabilir. Bu alerjik belirtiler genellikle, boğazda kaşıntı, yüzde şişme, kusma ve ishaldir.
  • Bazı ilaçlarla etkileşime girebilirler: Bu tür ilaçları kullanmadan önce doktorunuza bu konuda bilgi vererek olası etkileşimlerin önüne geçebilirsiniz. Bazı araştırmalar kilo aldırıcı ilaçların, diğer ilaçların etkisinin azalmasına neden olduğunu ortaya koymuştur.
  • Kan şekerini düşürür ve kanamalara neden olur: Peynir altı suyu içeriği nedeni ile bu tarz ilaçlar, kan şekeri seviyesinde düşüşlere neden olabilirler. Eğer diyabet veya hipoglisemi hastası iseniz bu ilaçlardan kesinlikle kaçınmanız gerekir. Kanda incelmelere neden olarak kanama risklerinde artışa neden olmaları da kilo aldırıcı ilaçların zararları arasında yer almaktadır.
  • Peynir altı suyu proteinin vücuttaki tepkileri: Çoğu kilo aldırıcı ilacın içeriğinde bulunan peynir altı suyu proteini, kollar ve bacaklarda ödem oluşumu, baş ağrısı, ishal, susuzluk, kramplar, şişkinlik, bulantı ve bazı cilt problemlerine neden olabilir. Hamilelik ve emzirme döneminde tüketilmesi zararlı olabileceği için önerilmemektedir.
  • Böbrek ve karaciğer hasarı: Uzun süreli kullanılan kilo aldırıcı ilaçlar böbrek hasarlarına neden olur. İçeriğindeki kreatin nedeni ile karaciğerde önemli sorunlar oluşturması kilo aldırıcı ilaçların zararlarının ciddi boyutlarda olabileceğini gözler önüne sermektedir.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir