Hızlı Kilo Vermenin Zararları

Hızlı Kilo Vermenin Zararları

Özellikle yaz ayları yaklaştığında hızlı kilo vermek isteyenlerin sayısı bir hayli artıyor.  Fakat hızlı kilo vermek bazı sağlıksız durumlara neden olabilir. Vücudun dengesi bozulabilir ve geri dönüşü zor olan sağlık problemlerine neden olabilir.

Hızlı Kilo Vermenin Zararları nelerdir?

  • İlaçlar ve Diğer Ürünler ; Hiçbir hap veya ilaç sizin sağlıklı bir şekilde hızlı kilo vermenizi sağlamaz. Bu ürünler size hızlı zayıflamanızı vadeden çaylar, tabletler, ilaçlar olabilir. Bu ürünler hızlı yağ yakmanızı kısa sürede istediğiniz kiloya ulaşmanızı sağlayabilir. Ama unutulmamalıdır ki egzersiz yapmadan, gerekli gıda takviyelerini vücudunuza kazandırmadan vereceğiniz kilolar beyinde hasara, kalp hastalıklarına sebebiyet verir.
  • Bedenimizin vitaminlere, minerallere  ve diğer temel besinlere ihtiyacı vardır. Vücudumuz hassas bir denge ile çalışır. Hızlı bir şekilde kilo verildiğinde bu denge bozulur ve sağlık sorunlarına neden olur. Bu durum  kabızlık, bulantı ve ishal gibi geçici hastalıklar olarak karşımıza çıkabilir. Fakat en önemli problem ise sağlımıza verebileceği kalıcı hasarlardır.
  • Elekrolit Dengesizliği ; Çok hızlı kaybı elektrolit dengesizliğine neden olur, Sağlıklı bir insanın kalp ritmi 50 ile 100 arasındadır. Sağlıksız yapılan bu diyetler ile kalp ritminiz gerkenden  çok daha fazla veya çok  daha yavaş olur. Kalp sağlığınız kalıcı olarak bozulabilir.
  • Safra Taşı; Safra taşı ise diğer bir olumsuzluk olarak karşımıza çıkar. Sıkı yapılan bir diyette uzun süreli aç kalınması ve hızlı kilo kaybedilmesi safra taşına neden olur.
  • Uzun süre vücudun işlevini yerine getirmesi için gerekli olan protein ve karbonhidrat alınmazsa zihinsel ve fiziksel engeller karşımıza çıkar. Bu hastalıklar ilerleyen safhalarda kişilerin hayatını kaybetmesine neden olabiliyor. Hızlı kilo vermek için diyet yapıyorsanız, bayılma veya hızlı saç dökülmesi gibi durumlarla karşılaştıysanız hemen doktorunuza başvurun. Çünkü bu tarz durumlar sağlığınızın tehlike altında olduğuna işaret eder.
  • Karaciğer, mide ve pankreas yine aynı şekilde olumsuz etkilenmektedir.
  • Dengeli ve uzun vadede yapılacak sağlıklı bir diyet sizi bu tarz durumlara karşı koruyacaktır.
  • Özellikle kronik hastalığı olanlar bu konuda çok daha fazla hassas davranmalıdır.

Hızlı kilo vermenin zararları yapılacak olan diyetin türüne ve süresine göre farklılık göstermektedir. Fakat size kısa sürede istediğiniz ölçüye kavuşmanızı garanti eden ürünlerden uzak durunuz. Temel besinler alınmadan, egzersiz yapmadan kilo verdiren yöntemler sağlığınız için açık bir tehdit oluşturmaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir