Yulaf Yemenin Zararları Nelerdir?

Besin değerinin yüksek olması ve gluten içermeyen bir besin olmasından dolayı yulaf günümüzde sıklıkla kullanılmaktadır. Özellikle kahvaltı vakitlerinde tüketilen yulaf, aynı zamanda pek çok yemeğe de karıştırılarak da tüketilebilmektedir. Peki, tüm bunlara rağmen yulaf zararlı mıdır?

Günümüzde bisküvi, ekmek, kurabiye, kahvaltı gevrekleri ve bebe mamaları içerisinde kullanılan yulaf, genellikle ezme şeklinde tüketilmektedir. Faydaları arasında kan şekerini düzenleme ve cildi besleme gibi özellikler bulunsa da zararları da vardır. Özellikle aşırı şekilde tüketildiği zamanlarda vücutta sindirim organlarına verdiği zararlar ile göze batmaktadır.


Yulaf Zararlı Mıdır?

Yulafın dikkat çeken zararları sindirim sistemi ile ön plana çıkmaktadır. Ancak tabi ki bunlarla sınırlı değildir. Dilerseniz bu konu hakkında detaylı bilgileri sizinle aşağıda paylaşalım.

 • Sindirim sistemi için ortaya çıkan rahatsızlıklara bakacak olursak eğer
  • Mide krampları
  • Gaz birikimi
  • İshal ve kabızlık durumları
 • Çölyak hastalığına sahip olan kişilerin yulaf tüketmesi son derece zararlıdır. Gluten maddesi genellikle yararlı olsa da bu tip durumlarda zarar vermektedir.
 • Yulafın içerisinde bulunan ve pürin ismi verilen madde böbrek taşı hastalarına iyi gelmez. Aynı şekilde gut hastalığı olanlar içinde yulaf tüketmek tehlikelidir.
 • Yulaf ezmesini güvenilir yerlerden almakta fayda bulunur. Dışarıdan ve açık olarak satılan yerlerde içerisinde ne olduğunu bilmeniz olanaksızdır. Özellikle şeker vb tatlandırıcılar kullanılırsa bunun faydasından çok zararı vardır diyebiliriz.
 • Yulafın çok az işlenmesi önemlidir. Faydalarından yararlanmak için az işlenmiş olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Diyet yapanlar için yulaf zararlı mıdır? Özellikle kilo vermenin ilk aşamalarında sadece yulaf ile beslenmek son derece yanlıştır. İçerisindeki lifler doyurucu olsa da tek başına bir öğün olarak düşünülemezler.
 • Spor yapan kişilerde sadece yulaf ile gününü geçirmemesi ve ek olarak diğer besinlerden tüketmesi önemlidir.

Her şeyin fazlası zarardır. Dolayısı ile sadece yulaf yemek veya aşırı yulaf tüketimi zararlıdır. Günümüzde açık olarak aktarlardan alınan yulaflara da son derece dikkat edilmesi gerekir.

Yulaf, içerdiği besin değerleri açısından faydalı olan bir besin türüdür. Ancak genel olarak bilinen hatalardan bir tanesi ise tüm gün sadece yulaf ile beslenmek ve zayıflamaya çalışmaktır. İşte bu son derece yanlıştır. Yulafın içerisindeki besin değerleri kıymetli olsa da asla tek başına bir kişiye yeterli değildir. O nedenle takviye edilmesi şarttır. Son olarak yulaf zararlı mıdır sorusuna hem evet hemde hayır demek mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir