Zeytinin Zararları

Zeytinin Zararları

Kahvaltıların vazgeçilmezi olan zeytinin zararları dikkat edilmesi gereken bir konudur. Zeytin, zeytingiller familyasından Akdeniz ikliminde yetişen bir ağaç türünün yenilebilir meyvesidir. Zeytin genel olarak faydalı besinler arasında kendisine yer bulmaktadır. Zeytin tüketimi arttıkça bazı olumsuz durumlar meydana gelebilmektedir. Bu durumun önüne geçilmesi adına sizlere birkaç kısa bilgi vereceğiz.

 

Zeytinin Zararları 1

 

Zeytinin  zararları nelerdir?

 1. Tansiyon problemleri. Düşük kan basıncı olan kişilerde zeytin tüketimi baş dönmesi ve mide bulantısına neden olabilir.
 2. Miden ağrılarına neden olur. Bazı zeytin türleri mide tahrişi ve aşırı ishal gibi vakalara yol açabilir.
 3. Diyabet olanlar dikkatli olmalıdır. Zeytin yaprağı özütü diyabet ilaçları ile birlikte tüketildiğinde zararlı olabilir.
 4. Bağışıklık sistemini olumsuz etkileyebilir. Zeytinin aşırı tüketimi vücut da patojen olarak algılanmasına ve vücudun histamin salgılamasına neden olur.Bu durum ile birlikte vücut da şişme ve ağrıya neden olan bağışıklık tepkimesine yol açar.
 5. Zeytin yaprağının yan etkileri. Kas ve eklem ağrıları, hararet ve terleme, mide bulantısı, boğaz ağrısı ve burun tıkanıklığı gibi yan etkilerdir.
 6. Cildinizi tahriş edebilir. Zeytin tüketiminde aşırıya kaçıldığında, deride ciddi alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilmektedir.
 7. Zeytin çekirdeği hakkında yanlış bilinenler. Zeytin çekirdeği yutulduğunda birçok faydası olduğu iddia edilmektedir. Oysa durum hiç de sanıldığı gibi değildir. Zeytin çekirdeği yutulduğunda odunsu olan yapısı nedeniyle ince ve kalın bağırsakta rahat bir dolaşım gerçekleştiremez. Dolayısı ile kuvvetli bağırsak hareketinde bağırsak çevresine zarar verir. Bu çekirdekler sadece dışkı ile atılabilmektedir. Fiber yapısı nedeniyle midede eritilememektedir. Durum böyle olunca çekirdeği dışkı ile atabilen kişileri  “şanslı ” kişiler olarak gruplandırabiliriz.

Uygun ölçülerde tüketildiğinde zeytinin birçok faydası vardır. Zaytinin faydaları, ne kadar yoğunlukta kullanıldığı ile ilgilidir. Faydalarına geçmeden önce ne kadar tüketilmesi gerektiği hakkında birkaç önemli bilgiyi paylaşacağız.

 • Yüksek tansiyonu olanlar için önerilen miktar : Günde 30-40 gr.
 • Yüksek kolesterolü olanlar için önerilen miktar : Günde 20-25 gr.
 • Kalp hastalığı ve kalp krizi riskine karşı korunmak için : Günde 54 gram ( yaklaşık 4 yemek kaşığı )

 

Zeytinin faydaları nelerdir ?

 • Kalp hastalıklarında faydalı olmaktadır. Kalp damarlarının tıkanmasını engelleyen önemli bir faktördür. Aynı zamanda “kötü kolesterol” seviyesini düşürüp, “iyi kolesterol “ seviyesini korumakta yardımcı olur.
 • Bir antioksidan (bir hücre hasarının onarılmasın da yardımcı besin) olarak kullanılabilir. Vücuttaki iltihabı azaltıcı etkisi vardır.
 • Kanserin tedavisinde kullanılır. Zeytinde bulunan fenolik adı verilen bileşenler sayesinde çeşitli kanserlerin tedavisinde faydalı olmaktadır.

 

Zeytinin Besin Değerleri

Zeytin, kalorisi yüksek bir besindir. 100 gram zeytin yediğinizde, bu 46 dakikalık yürüyüşe denk geliyor. Veya 14 dakika yüzerek bu kalorileri verebilirsiniz. Besleyici bir gıda olan zeytin tüketimi fazla abartılmamalıdır.

zeytin kaç kalori
Zeytinin kalorisi yüksektir. Özellikle kahvaltı yaparken zeytin tüketimi abartılmamalıdır.

Zeytinin zararlarından korunmak için hangi miktarda kullanılması gerektiği bilinmelidir. Bu bilgiler ışığında zeytini tüketmek olumsuz etkilerin aksine birçok faydası olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir