Çörek Otunun Zararları

Çörek Otunun Zararları

Çörek otu, Türkiye’nin neredeyse tüm bölgelerinde yetişmektedir. İnce yapraklı, yaklaşık 40 cm boylarında otsu bir bitki olan çörek otu adını verdiğimiz küçük siyah tanecikler, bitkinin dallarında yetişen tohumlardır. Çörek otu birçok vitamin ve faydalı moleküller içermektedir. Özellikle bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi ile oldukça faydalıdır. Çörek otunun %21’i protein, %38’i karbonhidrat ve %35′ bitkisel yağlardan oluşmaktadır. Karaciğeri korumak, iltihap oluşumunu engelleme, antioksidan etki yapma, prostat ve meme kanserini yavaşlatma gibi birçok faydası bulunan çörek otu, kalp sağlığını da korumakta ve homosistein düzeyinin ayarlanmasına yardımcı olan bir maddedir. Çörek otu, poğaça böreklerde kullanıldığı gibi, çörek otu yağı olarak da kullanılabilmektedir. Ancak çeşitli durumlarda çörek otunun zararları  vücut dengesinin bozulmasına neden olabilir.

 

Çörek Otunun Zararları Nelerdir?

1-Hamilelik durumunda kullanımı: Çörek otu bitkisi doğum kontrol haplarını etkisiz hale getirebilen bir bitkidir. Aynı zamanda hamile iken de kullanılması sakıncalı durumlar doğurabilmektedir. Çünkü bu durumlarda farklı şekillerde salgılanan hormonlar çörek otunun etkileri tarafından tekrar düzenlenebileceği için zararlı durumlar ortaya çıkarabilmektedir.

2-Antibiyotik ve ağrı kesiciler ile kullanılması: Çörek otunun içeriğindeki maddeler ve antibiyotik ve ağrı kesicilerin bileşimindeki kimyasallar birleşerek, beraber alındıklarında etkileşerek kişinin sağlığının daha da bozulmasına sebep olabiliyor.

3-Sindirim sistemine etki etmesi: Aç kalınırsa sindirim sistemi şikâyeti olan kişilerde mide tahrişi, bulantı, yanma ve ekşime gibi etkiler görülebilmektedir. Aynı zamanda bu durum çörek otu yağının da zararları arasında sayılabilmektedir. Oldukça keskin ve sert bir tadı olan çörek otu yağı da, sindirim sistemi rahatsızlıklarına olumsuz yönde etki etmektedir. Çok fazla kullanılması durumunda da böbrek ve karaciğerlerde yorgunluğa sebep olarak önemli hasarlar oluşturabilir.

 

Çörek otunun faydaları nelerdir?

  •  Solunum yollarını rahatlatıcı bir etkisi vardır. Özellikle öksürük için doğal bir ilaçtır.
  • Kan şekeri yüksek olanlar için kan şekerini düşürücü etkisi vardır.
  • Vitamin ve mineral açısından oldukça zengin bir bitkidir.
  • Sindirim sitemini rahatlacı özelliği ile hazım sorunu yaşayanlar için iyi bir alternatiftir.
  • Hemoroit problemi olan kişiler damarları güçlendirici etkisi nedeniyle çörek otunu kullanabilirler. Damar güçlendiğinde daha sağlıklı bir kan dolaşımı sistemine sahip olursunuz.
  • Cilt ve saç bakımı için kullanılabilir. Özellikle yüzde çıkan sivilcelerden kurtulmak istiyorsanız çörek otunu sıcak suyla haşlayıp daha sonra suyunu sivilcenin olduğu bölgeye uygulayabilirsiniz. İçerisinde bulunan mineraller saçların daha dolgun ve parlak görümesini sağlayacaktır. Bunun yanısıra saç derisi sağlığına katkıda bulunarak saç dökülmelerini azaltır.
  • Metabolizmayı güçlendirici etkisi nedeniyle vücudun mikroplara ve bakterilere karşı daha dirençli olmasını sağlar.
  • Çörek otu yağı ile de aynı olumlu etkileri görebilirsiniz. Temel olarak çörek otu ile çörek otu yağının faydaları aynıdır. Sadece kullanım kolaylığı sağlamak amacıyla çörek otunun preste sıkılmasıyla yağı elde edilir ve ambalajlanarak satışa çıkarılır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir