Hayıt Otu Zararları

Hayıt Otu Zararları

Hayıt otu bayanlarda adet döngüsünü düzenleyici ve meme ağrılarını dindirme amaçlı ağrı kesici olarak kullanılan bir ottur. Bu bitki vücuttaki dopamin seviyelerinde artışa neden olduğu için Parkinson ilacı kullanan hastalarda tüketmenin zararlı olduğu bilinmektedir.

 

Hayıt otu zararları nelerdir?

hayır otu hamilelikte zararlı mı
Hayıt Otu
  1. Gebelikte zararları: Hayıt otu östrojen ve progesteron hormonlarının seviyelerini etkilediği için hamile kadınlar için zararlıdır.
  2. Emziren Annelere zararları: İçeriğindeki bazı maddelerin süte geçme olasılığı olduğu için kullanılmaması gerekmektedir.
  3. Ağrılı durumlar: Vücutta akne oluşumu, baş dönmesi, yorgunluk, mide ve baş ağrıları da hayıt otu zararları içerisinde yer almaktadır.
  4. Alerjik reaksiyonları: Deride döküntü, kurdeşen, kaşıntı, nefes darlığı, göğüste sıkışıklık, ağız, yüz, dudaklar ya da dilin şişmesi gibi ciddi alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Uzmanlar bu tür durumlarda doktorunuza başvurmanızı önermektedirler.

 

Hayıt tohumu zararları nelerdir?

  1. Cinselliğe etkileri: Bayanlarda kullanımında cinsel arzuyu arttırır. Erkeklerde ise tam tersi bir etki yaratarak cinselliğe karşı soğukluk belirtileri ortaya çıkarır.
  2. İlaçlarla etkileşim: Düzenli olarak kullanılan ilaçlar ile tüketiminde etkileşime girerek iyileşme sürecinde zararlı sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle kullanmadan önce doktorunuza danışmanız gerekmektedir.
  3. Vücutta uyuşma: Aşırı tüketilirse vücutta karıncalanmalara neden olmaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir