Goji Berry Zararları

Goji Berry Zararları;

Özellikle son yıllarda adından sıkça bahsedilen goji berry bir uzakdoğu meyvesidir. Birçok konuda faydası olan bu mucizevi ürün hakkında  bilinmesi gerekenler , zararları varmıdır varsa nelerdir sorularının yanıtlarını sizler için araştırdık.

Uzakdoğu ülkelerinde asırlar boyunca tedavi amaçlı kullanılmış olan ülkemizde ise yeni yeni rağbet gören goji berry turuncu-kırmızı renkte ve tadı keskin olan bir meyvedir. Besin değeri çok yüksektir ve saglık açıısndanda birçok faydası bulunmaktadır.

Ülkemizde son donemde oldukça sık zikredilen besinlerden biri olan goji berry gerek içermiş olduğu yüksek vitamin, mineral, protein  ve besinler dolayısıyla gerekse yüksek miktarda içerdiği diyet lifleri, c vitamini deposu oluşu  nedeniyle en etkili antioksidanlar arasında gösterilmesi, yüksek miktarda demir ve kalsiyum içermesi şöhretinin en etkili nedenlerindendir. Ayrıca kanseri önlemesi, anti aging etkisinin olması, bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve en çok rağbet gören özelliği metabolizmayı hızlandırdığı için hızlı kilo vermeye yardımcı olmasıdır. Goji berry nedir? Faydaları nelerdir konusuna da bu şekilde değinmiş olalım.

Goji meyvesi içeriğinde bulunan vitaminler mineraller proteinler dolayısıyla insanlara birçok konuda fayda sağlamaktadır ancak bununla birlikte bizler için önem arzeden yetiştirilme şekli, üretim yeri, cinsi ve tüketecek olan kişilerin bu ürüne karşı hassasiyeti alerjisinin olup olmayışı veya sağlık problemlerini tetikleyebilecek bir etkisi olup olmayışıdır. Ayrıca tüketim şekli ve miktarı da önem arzeden konular arasında yer almaktadır.

Goji Berry zararları;

  • Diyabet hastaları ve diyabet ilaçları kullanan kişiler kan şekerini belli bir seviyede tutabilmek için belirli dozlarda ilaç kullanmaktadır. Goji berry meyvelerinin ise insülin üretimini etkilediği tesbit edilmiştir. Bu meyvenin ilaçların etkisini azaltmasından ötürü doktora danışılmadan tüketilmesi ciddi sorunlara neden olabilmektedir.
  • fazla tüketilmesi sonucu vücuttaki kan basıncı düzeyini olumsuz etkilemekte ve akabinde hiper tansiyona neden olabilmektedir.
  • Polen alerjisi olanlar için goji berry tüketmek hırıltı,kaşıntı, hapşurma, burun tıkanıklığı ve gözlerde kaşıntı şeklinde yan etkilere neden olabilmektedir.
  • Goji berry coumadin (warfarin) gibi kan inceltici ve kanın pıhtılaşmasını önleyici ilaçlar alan kişiler tarafından tüketilmesi oldukça sakıncalıdır. Kalp- damar sisteminde kanın pıhtılaşması ve bundan kopan parçaların organlarda veya vücuttaki damarlardan herhangi birinin tıkanmasına neden olabileceğinden endişe edilen durumlarda kullanılmaktadır. Goji berry kan inceltici ve kanın pıhtılaşmasını önleyici ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır, çok ciddi yan etkilere neden olabilmektedir. Doktora danışılması gereken bir konudur.

  • Goji berry meyvelerinde yüksek oranda selenyum bulunduğundan fetüsün gelişmesini olmsuz manada etkilemektedir bu nedenle hamile bayanlarında uzak durması gereken besinler arasında yer almaktadır.
  • Goji berry meyvesi yalnızca gündüz tüketilmeye dikkat edilmeli. Fazla tüketilmesinin uyku kaçırmak gibi bir yan etkisi de bulunmaktadır.
  • Goji berry fazla tüketmek baş dönmesine neden olabilmektedir.
  • Goji berry aşırı tüketimi vücuttaki enerji seviyesini ciddi manada arttırmaktadır. Ve bunu olumsuz birçok zararı bulunmaktadır. Bunlardan birkaçını şu şekilde sıralamak mümkündür; Çok fazla enerji huzursuzluğa, hiperaktifliğe ve dikkat dagınıklığına neden olmaktadır. Bu nedenle goji berry tüketim miktarı oldukça önemlidir.
  • Goji berry aşırı tüketildiğinde göz rahatsızlıklarına, bulanık görmeye ve halüsinasyonlar görmeye neden olmaktadır.
  • Goji berry kimyasal maddelerle kurutulmuşsa, bozulmuşsa yada orjinal ürün değilse de ciddi yan etkileri olabilmektedir bu nedenle güvenilir yerlerden temin edilmelidir.

 

 

 

** Goji berry meyvesini tüketmek isteyenler için nacizane tavsiyemiz kullanım zamanına ve kullanım miktarına önem verilmeli ayrıca bilinen ve ciddi etkileri bulunan hastalıklarınız var ise doktorunuzun da fikrini alarak tüketmeye önem veriniz. sağlıklı günler dileriz…

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir