Ekşimiş Elmanın Zararları

Ekşimiş Elmanın Zararları

Yeşil elma olarak da bilinen ekşimiş elma, halk arasında birçok faydaya sahip olduğu için sıklıkla tüketilmektedir. Tam bir enerji ve vitamin kaynağı olan ekşimiş elma, son derece düşük kalorili olduğu için de diyet listelerinin vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Tabii ki ekşimiş elmanın bilinen faydalarının yanı sıra bugüne kadar belki de hiç duymadığınız zararları da bulunmaktadır. Peki, ekşimiş elmanın zararları nelerdir?

Ekşimiş Elmanın Zararları Nelerdir?

  1. Diş minesini zedelemesi: Bugüne kadar ekşimiş elmanın diş sağlığı için son derece yararlı olduğuna dair birçok bilgi ile karşılaşmamıza rağmen İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre ekşimiş elma diş minesini zedeleyerek dişlere ciddi anlamda bir zarar veriyor. Elma içeriğindeki yüksek asit miktarı ile asitli içeceklere oranla dişlere 3 – 4 kat daha fazla zarar veriyor. Yapılan araştırmalara göre ekşimiş elma tüketen deneklerin dişlerinde 3,7 oranında daha fazla bir yıpranma meydana geldiği tespit edildi.
  2. Mide problemlerine sebep olması: Ekşimiş elmanın içeriğindeki yüksek asit miktarı dişlerde olduğu gibi midede de bazı şikayetlere sebep olabilmektedir. Özellikle aç karnına fazla miktarda tüketildiği zaman mide yanması ve ekşimesi gibi geçici problemlere neden olabilmektedir. Bu nedenle ekşimiş elmanın mutlaka öğün aralarında tüketilmesi tavsiye edilmektedir.
  3. Diş etlerinin zarar görmesi: Elma, sert bir meyve olduğu için ısırırken diş etlerinin zarar görmesi ihtimali de bulunmaktadır. Bu nedenle elmayı ufak parçalara bölerek tüketilmesi diş eti sağlığı adına daha uygun olmaktadır.
  4. Diş çürüklerine neden olması: Elmanın içeriğinde bulunan şeker, yine ısırılarak yenmesi durumunda ön dişlerde çürüğe sebep olabilmektedir.
  5. Görüldüğü gibi ekşimiş elmanın zararları diş yapısına olmakta ancak genel sağlık açısından da son derece yararlı bir meyve olduğu da bilinmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir