Elma Sirkesinin Zararları

Elma Sirkesinin Zararları

 Tamamen doğal bir ürün olan elma sirkesi elmadan elde edilen suyun fermante edilmesi ile oluşur.  Son yıllarda özellikle zayıflamak isteyen kişilerin yaygın olarak kullandığı elma sirkesi ayrıca güneş yanıklarından, daha parlak saçlara sahip olmak için, diş lekelerinin temizlenmesinden unutkanlığı önlemek gibi çok farklı konulardan yararlanmak adına elma sirkesinden yararlanılmaktadır. Birçok kişinin çok faydalı olduğunu bildiği elma sirkesinin de aşırı kullanılması durumunda bazı zararları ortaya çıkar. Peki, elma sirkesinin zararları nelerdir? Elma sirkesinin bilinmeyen zararlarını sizler için paylaşıyoruz.

 

Elma Sirkesinin Zararları Nelerdir?

  1. Yemek borusu ve mideye zararı: Sürekli olarak ağız yoluyla ve fazla miktarlarda alınan elma sirkesi zamanla midede ve yemek borusunda tahribata yol açabilir. Hatta yoğun olarak içerdiği asit dolayısı ile farklı mide rahatsızlıklarına davetiye çıkarabilir. Bu yüzden özellikle reflü gibi midesinde rahatsızlık yaşayan kişilerin elma sirkesinden uzak durmaları ya da çok fazla elma sirkesi tüketmemeleri gerekir.

 

  1. İlaçlar ile kullanıma etkisi: Uzun yıllardan bu yana fayda sağlayacağı düşünülen çok farklı amaçlar için kullanılan elma sirkesinin bilinçsiz bir şekilde kullanılması vücutta bazı değişikliklerin oluşmasına yol açabilir. Özellikle kanda bulunan kolesterol ve potasyum başta olmak üzere birçok değerin dengelenmesi için ilaç kullanan kişilerin ilaçlarla birlikte elma sirkesi kullanması bazı olumsuz sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle kanındaki değerlerini dengede tutmak için farklı ilaçlar kullanmak zorunda kalan kişilerin de elma sirkesinin zararları konusunu ciddiye almaları ve ona göre elma sirkesi tüketmeleri gerekir.

 

  1. Diş minesine zararı: Oldukça yüksek derecede asit içeren birçok madde gibi elma sirkesi de zamanla diş minesinin zayıflamasına yol açabilir. Elma sirkesinden bu şekilde etkilenmemek için elma sirkesini direkt olarak kullanmak yerine su ile incelterek kullanmak gerekir. Ayrıca elma sirkesini kullandıktan sonra ağzı su ile çalkalamak dişlerde biriken asidin kaldırılmasını sağlayacaktır.

  1. Cildi tahriş etkisi: Elma sirkesinin yoğun olarak kullanılmasının cilt üzerinde de olumsuz etkileri vardır. Bugüne kadarki kullanımlarda bazı cilt yanıklarına sebep olduğu biliniyor. Bu açıdan da elma sirkesini kullanmadan önce belirli bir miktar su ile karıştırmakta fayda vardır.

 

  1. Kemiklere Etkisi: Kemik rahatsızlığı olan kişilerin aşırı miktarda elma sirkesi kullanması kemik ile ilgili yaşanan rahatsızlıkların daha ileri boyutlara taşınmasına neden olabiliyor. Eğer kemik rahatsızlığınız varsa ve elmas sirkesi kullanmak istiyorsanız mutlaka doktor kontrolünde olmalısınız.

 

  1.  Şeker Hastalarına Zararı: Senelerdir insanların farklı amaçlar için kullandıkları elma sirkesi şeker hastalığı için olumsuz durumlar doğurabilir. Elma sirkesinin bilinen yan etkilerinden bir tanesi de kan şekerini düşürücü özelliğinin olmasıdır. Bu nedenden dolayı tip2 diyabet hastalarının ve sürekli olarak kan şekeri düşen kişilerin elma sirkesi kullanması sakıncalı durumlar oluşturur, bu yüzden bu gruptaki insanların elma sirkesi tüketirken dikkatli olmaları gerekir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir