Kakaonun Ve Kakao Yağının Zararları

Kakaonun Zararları

Kakao, Kakao çekirdeklerinin öğütülmesiyle oluşan ve çikolatanın ham maddesi olarak kullanılan bir üründür. Serbest radikallere karşı koruyucu etkiye sahiptir ve antioksidan bakımından zengindir. Kakao bazı araştırmalara göre inme, kalp hastalıkları, diyabet ve kanser oluşumunu önlemektedir. Faydalarının yanı sıra kakaonun zararları da bulunmaktadır.

 

Kakao neye zararlıdır
Bazı bireyler kakao tüketimi sonucunda alerjik reaksiyonlarla karşılaşabilirler.

Kakaonun zararları nelerdir?

  • Gastrointestinal zararları: Kakao takviyeleri alan bazı insanlarda, mide sorunları ve kabızlığa rastlanmıştır. Eğer emziriyorsanız, kakaoda bulunan kafein süt yolu ile bebeğinize geçerek bazı sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu durum bebeğinizde bağırsak sorunlarına, alerjik reaksiyonlara dolayısı ile sık sık ağlamasına neden olabilir.
  • Uyarıcı etkiler: Kakao teobromin, teofilin ve kafein gibi uyarıcı etkilere sahip kimyasalların hepsini bünyesinde barındırmaktadır. Bu durum kakao tüketen insanlarda enerji ve motivasyon artışına neden olabilir. Fakat aşırı tüketiminde konsantre bozuklukları, sinirlilik, ellerde titreme, baş ağrısı ve uykusuzluk gibi sorunlara neden olabilmektedir. Kalp atışlarında hızlanma da kakaonun zararları arasındadır.
  • Alerjik Reaksiyonlar:Boğazda veya göğüste daralma, kaşıntı, kurdeşen, deride döküntü veya şişlik, nefes almakta güçlük çekme ve gerginlik, karşılaşılan alerjik reaksiyonlardan bazılarıdır.

 

 Kakao Yağının Zararları

Çoğu kadın kuru cildini nemlendirmek için kakao yağı kullanmaktadır.Fakat çatlakları iyileştirmesi konusunda kanıtlanmış herhangi bir araştırma mevcut değildir. Bunların yanı sıra kakao yağının zararları da bulunmaktadır.

Kakao yağının zararları
Çoğu kadın kuru cildini nemlendirmek için kakao yağı kullanmaktadır.

Kakao yağının zararları nelerdir?

  • Kakao yağı kilo almanıza neden olur: Kakao çekirdeklerinden ede edilen kakao yağı, oleik, stearik ve palmitik yağ asitleri gibi %75 oranında trigliserid içerir. Kakao yağının bu yüksek yağ içeriği genelde çikolata ve tatlı yapımında kullanılmasına neden oldu. Tatlı yapımında şeker ile birlikte kullanılması tüketildiğinde obezite ve diyabete yol açmasına neden olmaktadır.
  • Alerjik cilt reaksiyonları: Alerji ve cilt sorunlarına eğilimli kişilerde kakao yağı alerjik sorunlara yol açabilmektedir. Ciltte sivilce oluşumunu tetikleyebilir ve artışına neden olabilir. Bazı kişilerde deride şişmelere, kurdeşene, kaşıntıya ve deri dökülmelerine neden olması kakao yağının zararları arasında yer almaktadır.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Merhaba ben katı kakao yağının çok faydasını gördüm kızlar. Doa kozmetikten alıyorunm katı kakao yağını

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir