Ayakta Su İçmenin Zararları

Her davranışımızda olduğu gibi suyumuzu içerken dahi adabına uygun hareket etmenin gereklerinden bahseden büyüklerimiz olmuştur mutlaka etrafımızda. “yavrum suyunu oturarak iç, üç yudumda iç” telkinlerini birçoğumuz duymuşuzdur. Evet toplumumuzun görgü ve ahlak kuralları konusunda hassas davranması ve bu konuda yetiştirdiği evlatlarını da aynı telkinlerle daha duyarlı davranmaya teşvik eden çok güzel  ve eşsiz bir eğitim anlayışı vardır. Son dönemde her nekadar kültürümüz dejenere edilmeye başlanmış olsada güzel ahlakın günümüzdeki resmidir bizim toplumumuz. Öğrendikleri doğru olan bilgiyi uygulamakla kalmayıp bunun uygulanması için elinden gelen çabayı harcayan sevgili büyüklerimiz sayesinde davranış haline getirmek konusunda çok fazla zorluk çekilmemekte.(Tabiki her bilgi doğrudur diyemeyiz akıl süzgecinden geçirmeyi ihmal etmemeliyiz.)

Ayakta Su İçmek Neden Zararlı?

Su, bizler için yaşam kaynağıdır hatta yaşamın takendisidir. Hayatımızın bu denli bağlı olduğu suyun tüketilmesi konusunda da bilinçli davranmalıyız ki yaşam kaynağımız işlevini yerinegetirebilsin ve sağlıklı yaşam konusunda bizler için kendisine biçilen rolü kusursuzca oynayabilsin.suyu içerken verilen  genel telkinler suyu oturarak içmemiz gerektiği yönündedir.

Hem dini açıdan hem bilimsel açıdan konumuzla alakalı birçok kaynakta mevcut olan genel görüş suyun ayakta içilmemesine dikkat edilmesidir.

  • Mide, vücudumuzda bulunan esnek organlardan birisidir. Her duruma göre aldığı şekil farklılaşabilir. Otururken farklı şekildedir ayaktayken farklı.
  • Giyindiğimiz kıyafetin darlığı yada yemeği fazla kaçırdığımızda sorunlar yaşıyor oluşumuzun nedeni de budur.
  • Kemerimizi çok sıktığımız zaman  hazımsızlık şikayetinin başgösteriyor oluşu da bu konuda örnek olarak verilebilir.
  • Ayaktayken içtiğimiz su midenin şekli dolayısıyla hemen onikiparmak bağırsagına gitmekte ve vücuttan atılmak üzre depolanmaktadır. Yani vücudumuza herhangi bir fayda sağlamamaktadır.Oysa oturarak içilen su midede birikmekte, mide asidi tarafından içerisinde bulunan bakteriler yok edilmektedir.
  • Mide asidi sayesinde vücüdumuz birçok hastalıktan korunmaktadır, en etkili bağışıklık kademelerinden birisidir. Yediğimiz içtiğimiz birçok şeyde bizleri hasta edebilecek birçok mikrop bulunmaktadır. Mide asidi sayesindevücudumuz  önemli ölçüde bu mikroplardan arındırılmaktadır. “kolera dahil birçok hastalığa karşı” suyu oturarak içmek vücudumuzu korumaktadır.

Suyu oturarak içmemiz vücudumuzun ihtiyacı olan suyun midede depolanmasında ve diğer organlara dağılması için gerekli olan en uygun pozisyondur. Ayakta su içmenin zararlarından biriside vücudun ihtiyacı olan suyun vücuda dağılmadan hemen oniki parmak bağırsaga giderek vücuttan atılmak üzere depolanmasıdır.vücudumuzun ihtiyacı olan su karşılanmadığı takdirde çok ciddi sorunların ortaya çıkacağı aşikardır.

Dikkat etmemiz gereken hususlardan  birisi de yemek esnasında su tüketmemektir. Mide problemlerine neden olacağı gibi sindirim sorunlarına da yol açmaktadır. Su yemekten en az yarım saat önce içilmeli yemek yedikten sonra ise en az  bir iki saat içecek tüketmemeye özen gösterilmelidir.

Yapılan çalışmalara göre yemekten hemen sonra su içilmesi durumunda yemek sonrasında vucudumuzun yemeğin bitmesi akabinde salgılamış olduğu mide sıvısı yiyeceklerin yakılmasına yardımcı olmaktadır. Şayet siz hemen yemek ertesinde çay su vb sıvılar tüketirseniz bu salgılanan maddeninde etkisini azaltabilirsiniz ve sonuç olarak sindirim sorunları ortaya çıkabilir

Oturarak su içme telkini her ne kadar atalarımız tarafından aktarılan doğmatik bir inanç gibi gözükse de son dönemde yapılan çalışmalar neticesinde insan vucudu için en iyi suyu alma ve işleme şekli olarak oturarak su içme ve yavaş yavaş içme olarak ön plana çıkmıştır. Bizlerde zararları.org ailesi olarak bu konuda tavsiyede bulunuyoruz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir