Ayakta İşemenin Zararları

Ayakta İşemenin Zararları

                Erkek anatomisine uygun şekilde yapılan pisuar kullanımları, zamandan tasarruf açısından erkeklerce tercih edilir durumdadır. Ancak ayakta işemenin fizyolojik olarak erkeklerin sağlığını etkileyebileceği günümüzde tartışma konusu. Araştırmalara göre ayakta işemenin zararları yadsınamayacak kadar fazladır.

 

Ayakta İşemenin Zararları Nelerdir?

İdrar yolu enfeksiyonuna neden olur. Ayakta işeme sonucu mesane tam olarak boşaltılamamaktadır. Mesane içerisinde kalan idrar, idrar yolu enfeksiyonuna sebep olan bakterilerin oluşumu için en uygun ortamdır. İdrar yolu enfeksiyonu, idrar yolunun herhangi bir bölümünü etkileyebilir. Etkilediği kısım alt idrar yolu ise, mesane enfeksiyonu, üst idrar yolunu etkilediyse böbrek enfeksiyonu adını alır. Alt idrar yolu enfeksiyonu belirtileri;  ağrılı ve sık tuvalete çıkmak gösterilebilir. Bazı durumlarda hastalar çok sık olarak idrara çıkma ihtiyacı hissederler. Böbrek enfeksiyonu belirtileri arasında; alt idrar yolu enfeksiyonlarına ek olarak ateşlenme ve göğüs ağrısı hissedilebilir.  Oturarak tuvalete çıkıldığında ise dizler karnı sıkıştırır ve karın kasları sıkışarak mesaneye baskı uygular. Uygulanan baskı daha tazyikli işemeyi sağlayarak mesaneyi tamamen boşaltır.

İslami açıdan bakıldığında ayakta işemenin zararları saymakla bitmiyor. Oturarak idrara çıkmak farz olmamakla birlikte bir çok hadiste ayakta tuvalete çıkmanın sakıncalı ve hijyenik olmadığı belirtiliyor. Ayakta tuvalet ihtiyacı giderildiği sırada kişinin üzerine sıçraması durumunda ibadete zarar vereceği söylenmektedir. Bu yüzden İslami açıdan sakıncalı ve tuvalet adabına aykırıdır.

Hijyenik açıdan uygun değildir. Ayakta işeme durumunda etrafa idrar sıçraması ihtimali yüksektir. Bu sebeple özellikle ortak kullanılan tuvaletlerde genel sağlık bilgisi kurallarına uygun olmadığından, tuvalet ihtiyacını ayakta gidermek doğru değildir.

Tüm bu bilgiler ışığında kişinin ve çevresindekilerin sağlığı açısından ayakta işemenin zararları yadsınamaz konumdadır. Erkeklerin bu konuya dikkat etmeleri ve bilinçli bir şekilde hareket etmeleri gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir