Itır Bitkisinin Zararları

Itır Bitkisinin Zararları

Itır bitkisi, bronşit, farenjit ve gastritin bitkisel tedavisi için kullanılan bir bitkidir. Fakat bu bitkinin tedavisi herhangi bir kuruluş tarafından onaylanmamıştır. Bu nedenle tedavisine başlamadan önce kesinlikle bir doktora danışmanızı öneririz. Aksi takdirde ıtır bitkisinin zararlarına maruz kalabilirsiniz.

 

Itır bitkisinin zararları nelerdir?

  • Bulantı ve mide yanması: Itır bitkisi kullanımından sonra bazı kişilerde mide ile ilgili bazı şikâyetlere rastlanmıştır. En yaygın etkileri arasında mide bulantısı ve mide yanması gelmektedir. Mide yanması şiddetli olabilir ve göğüs kafesi ağrıları kalp ağrıları gibi anlaşılabilir. Bu yan etkiler bazı hastalarda iştah azalmasına neden olabilmektedir. Itır kullanımından önce aperatif bazı şeyler yemeniz , midenizi korumanıza yardımcı olabilir.
  • İshal olma riski: Fazla tüketilmesi, belirli hastalarda bağırsak hareketlerinde bir artışa neden olabilmektedir. Bunun sonucunda sulu dışkı oluşumu yani ishal ile karşılaşabilirsiniz. İshale bağlı olarak vücuttan yüksek miktarda su kaybının yaşanması, hastalığı tedavi sürecinde bünyenizin yorgun düşmesine neden olabilir ve başka hastalıklara davetiye çıkarabilir. İshalin yanı sıra karın ağrısı, şişkinlik ya da kramp gibi etkilerle karşılaşmanızda muhtemel.
  • Alerjik reaksiyonlar: İlk kez bu bitkiyi kullanan kişiler tedavinin yan etkisi olarak ciddi bir alerjik reaksiyon ile karşılaşabilirler. Alerjik reaksiyon belirtileri nefes almada güçlük çekme, deride döküntüler yaşanması, kalp hızında anormallikler, baş dönmesi, baş ağrısı, kurdeşen, mide rahatsızlıkları veya bilinç kaybı gibi tehlikeli alerjik reaksiyonlardır. Itır bitkisinin zararları basite almamanızı ve bu reaksiyonlardan herhangi biri ile karşılaşırsanız en yakın sağlık kuruluşuna hızlı bir şekilde başvurmanızı öneririz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir