Fıstığın Zararları

Fıstığın Zararları

Kemiklerin ve kasların güçlenmesinde, kansere karşı koruyu rol üstlenmesinde, zihinsel yorgunluğu gidermesinde ve daha onlarca şeyde oldukça faydalı olan fıstık aşırı derecede tüketildiği için insan vücuduna zarar verebilmektedir. Yapılan araştırmalara göre fıstığın zararları kimi zaman hayati riskleri dahi ortaya çıkartabiliyor. Bu nedenle fıstık tüketiminde dikkatli olmak ve aşırıya kaçmamak önemlidir.

 

Fıstığın Zararları Nelerdir?

  1. Aşırı yağlıdır. Bir avuç fıstığın içerisinde ortalama olarak 500 kalori kadar yağ bulunur. Fıstığın bu kadar yağlı olmasından dolayı fıstık içerisindeki vitamin ve minerallerin oranı oldukça düşer. Özellikle aşırı kilolu olan insanların fıstık tüketiminde bu yağları göz önünde bulundurması gerekmektedir.
  2. Sivilce oluşumuna neden olur. Fıstık aşırı yağlı olduğu için normal seviyenin üzerinde tüketilmesi yüzde ve vücudun çeşitli noktalarına sivilce oluşumuna neden olmaktadır. Eğer fazla fıstık tüketmeye devam ederseniz bu sorun kilo almanıza hatta obeziteye kadar uzanabilmektedir. Bu nedenle Fıstığın zararları göz önünde bulundurularak fazla tüketimden uzak durulmalıdır. Özelliklede kilolu olan insanların fıstık tüketimine dikkat etmesi gerekiyor.
  3. Tuzlu fıstık sağlığınıza zarar verir. Fıstığın genel olarak tuzlu ve tuzsuz olan iki seçeneği bulunmaktadır. Tuzlu fıstıklarda aşırı derecede tuz bulunduğu için bu tuz zamanla vücudunuzun zarar görmesine neden olacaktır. Bu nedenle eğer fıstık tüketmeniz gerekiyorsa seçimlerinizi tuzsuz olan fıstıklardan yana kullanmaya özen göstermelisiniz.
  4. Aşırı tüketimi çeşitli hastalıklara neden olur. Fıstık yağlı bir gıda olduğu için kilolu olan bireyler aşırı şekilde fıstık tüketmeye devam ederlerse bu kiloların daha fazla artmasına ve damarların zamanla tıkanmasına neden olacaktır. Bu da beraberinde birçok rahatsızlığı getirecektir.

Kısacası Fıstığın zararları arasında bunları göstermek mümkün. Özellikle kilolu olan kişilerin fıstık tüketiminde biraz daha dikkatli olması gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir