Kajunun zararları

Kajunun Zararları

Kaju Güney Amerika’nın ekvatora yakın bölgelerinde yetişen ve bu bölgeye özgü bir fıstık türüdür. Biraz pahalı olmasına rağmen oldukça lezzetlidir.  Kaju yüksek derecede protein ve sağlıklı yağlar içerir. Fakat tüketiminde aşırıya kaçıldığında içeriğindeki bileşikler nedeniyle ciddi alerjik reaksiyonlara ve rahatsızlıklara neden olabilir.

 

Kajunun zararları nelerdir?

Kaju fıstığı yararları
Kaju son derece yağlı bir gıdadır.
  • Sodyum içeriği: Eğer tuzlu fıstıklardan uzak durmanız gerekiyorsa, sodyum içeriğinin yüksekliği nedeniyle tuzsuz kaju sizin için mantıklı bir seçim olabilir. Sodyum alımında yetişkinler için üst sınır 2.300mg iken vücut için 1500mg yeterli olmaktadır. Eğer yüksek miktarda kaju tüketirseniz fazla sodyum sizde yüksek tansiyon, felç, kalp hastalıkları ve böbrek hastalıkları gibi sorunlara yol açabilir.
  • Alerjiler: Bazı araştırmalara göre kajuya karşı alerji oluşumunda yükselişler olmaktadır. Anafilaksi ya da solunum yolu problemleri kajunun zararları arasında yer almaktadır. Kaju alerjisi, fıstık alerjisinden daha sık rastlanılan bir alerjidir.
  • Olası ilaç etkileşimleri:Tansiyon ilaçlarının bulantı ve benzeri etkilerinin yükselmesine neden olur. Bazı diyabetik ilaçlarla ve tiroit ilaçlarıyla etkileşime girerek zararlı sonuçlar doğurabilir.
  • Kilo alımı: Kaju fıstığı yüksek derecede kalori ve yağ içermektedir. Bu yağlar sağlıklıdır fakat fazla tüketilirse aşırı kilo alımına neden olabilir. Buna bağlı olarak yüksek kolesterol, diyabet, metabolik sendromlar, kanser, felç ve kalp hastalıkları gibi risklere neden olması kajunun zararları arasındadır.
  • Ham kajunun zararları: Ham kaju, cildinizde kaşıntı ve deformasyon oluşturabilecek yağlar içermektedir. Yüksek sıcaklıklarda kavrularak bu yağlar uzaklaştırılmaktadır. Bu nedenle ham halde tüketmekten kaçınınız.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir