GDO’lu Besinlerin Zararları

GDO Zararları

GDO’nun açılımı genetiği değiştirilmiş organizma anlamına gelmektedir. Canlıların gen diziliminde meydana gelen değişikler nedeni ile, kendi bünyesinde olmayan özellikler yüklenerek yeni karakter özellikleri kazandırılmasıyla elde edilen organizmalara verilen addır. Genetik mühendisleri tarafından uygulanan bu gen aktarımı olayı, iki canlı arasındaki genin DNA’dan çıkarılıp, taşıyıcı virüsler ile diğerine taşınmaktadır. Birçok zararlı olduğu bilinen Gdo ve Gdo’lu ürünlerin, canlı sağlığı, ekolojik dengenin bozulması, biyolojik çeşitliliğin zarara uğraması ve canlıların elinden alınan doğal yaşama hakları açısından oldukça zararlıdır. Günümüzde de haberlere dahi konu olan Gdo’nun zararları oldukça ciddi sağlık risklerini taşımaktadır. Çünkü Gdo’ların %99’u böcek öldürücü zehir içermektedir ve yabancı otlara kullanılan ilaçlara dayanıklıdır.

 

Gdo’nun zararları nelerdir?

  1. Alerjik reaksiyonlar oluşturma: Gdo’lu ürünler  kişilerdeki alerji riskini artırmaktadır. Son üç yıl içerisinde, Rusya’da yapılan araştırmalarda belirlendiği üzere, alerji belirtisi gösteren insanların, Gdo’lu ürünlerin tüketimini artırmasıyla ilişkilendiriliyor.
  2. Bağışıklık sisteminde oluşan bozukluklar: Gdo’lu ürünler tüketilen kişilerin vücudunda toksik etki yapmakta ve bağışıklık sistemini etkileyerek, viral enfeksiyonlara da sebep olacağı belirlenmiştir.
  3. Sinir sistemi bozuklukları: Gdo’lu ürünlerin kullanılması ile vücutta biriken zararlı maddeler, aylar sonunda kendini göstererek, sinir sistemini etkileyerek kas ağrılarını ve kandaki bazı hücre sayılarının artışına bağlı olarak oluşan eozinofili-miyalji sendorumuna sebep olduğu belirlenmiştir.
  4. 4-Akciğerlerde İltihaplanma: Gdo’lu ürünler akciğerlerde iltihaplanmaya neden olmaktadır ve besinlere dışarıdan enjekte edilen proteinin, besinin kendi proteinine karşı hassasiyeti de kışkırttığı belirlenmiştir.
  5. Mide delinmesi: Gdo’lu ürünlerle beslenme durumunda mide delinmesi sorunun tetiklendiği belirlenmiştir.
  6. Ekosistem bozuklukları: Gdo’nun ürünlere eklenmesi ile genetik yapısı bozulan besinlerden tarlalarda beslenen haşere ve karıncaların öldükleri belirlenerek, ilerleyen zamanlarda bu durumun ekolojik dengeye oldukça büyük zararları olabileceği belirlenmiştir.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir