Dondurulmuş Besinlerin Zararları

Dondurulmuş Besinlerin Zararları

Günümüzde bilinen en iyi yiyecek saklama yöntemi yiyecekleri dondurma yöntemidir. Ayrıca en sık kullanılan yöntem olarak da bilinmektedir. Özellikle kış boyu tüketeceğimiz yiyecekleri yaz aylarından itibaren depolayarak kış aylarında tüketmek için dondururuz. Bu sayede kışın üretilen hormonlu yiyecekler yerine yazın üretilen sağlıklı yiyecekleri kışın da tüketme şansımız olur. Bu yöntemle saklanan yiyeceklerde herhangi bir şekilde koku, tat ya da besin değeri değişikliği gibi durumlara rastlanmaz. Ayrıca yiyecekleri dondurarak saklamak oldukça pratiktir ve dondurularak saklanan yiyecekler uzun süre boyunca saklanabilir. Ancak doğru şekilde yapılmadığı zaman da dondurulmuş gıdaların zararları da meydana gelmektedir. Yiyecekleri dondurarak saklamadan önce ya da doldurulmuş gıdaları tüketmeden önce bu risklerin de iyi bilinmesi gerekmektedir.

 

Dondurulmuş Gıdaların Zararları Nelerdir?

  • Dondurulmuş Gıdaların Zararları
    Günümüzde bilinen en iyi yiyecek saklama yöntemi yiyecekleri dondurma yöntemidir.

    Kalp Rahatsızlıkları: Dışarından aldığınız dondurulmuş gıdalar özellikle bu soruna neden olmaktadır. Dondurulmuş meyveler ya da sebzelerde bu duruma çok rastlamaz ancak börek ya da et gibi yiyecekleri daha uzun süre saklamak için içlerine trans yağlar eklenmektedir. Bu yağlar özellikle kalp için çok zararlıdır.

  • Zehirlenme: Dondurulmuş yiyeceklerde dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise soğuk zincirinin bozulmamasıdır. Soğuk zinciri dondurulmuş bir yiyeceğin tüketileceği zaman dışında hiçbir zaman sıcaklığının düşürülmemesi anlamına gelmemektedir. Aksi takdirde sürekli ısınıp soğuyan yiyecekler bakteriler üretmekte ve dondurulmuş gıdaların zararları arasında yer alan zehirlenmelere yol açmaktadır. Alışveriş yaparken bile dondurulmuş gıdaları alışverişin son aşamasında almamız sağlımız açısından en iyisi olur.
  • Kanser: Dondurulmuş yiyeceklere katkı maddesi olarak GDO da katılmaktadır. Bu da küçük çapta alerjik reaksiyonlara, büyük çapta ise çeşitli kanser hastalıklara yol açmaktadır. Bu nedenle dışarıdan alınan dondurulmuş gıdaların sık kullanımı tavsiye edilmemektedir.

 

Dondurulmuş besinler nasıl çözülür?

  • Dondurulmuş besinler çözülürken bazı hatalar sık sık yapılmaktadır. Bunlardan bazılar donmuş gıdanın bekletilerek çözülmesi, ılık su altında bekleterek çözülmesini beklemek, sıcak suda ısıtarak çözmeye çalışmaktır.
  • Çözümleme sırasında soğuk olan yiyecek ısınmaya başlarken arada geçen sürede bakteri üretmeye ve içerisinde bulunan vitaminleri kaybetmeye başlayacaktır. Bu yüzden dondurulmuş gıdanın buzdolabı içerisinde daha düşük derecelerde çözümlenmesini beklemek en doğru seçenek olacaktır.
  • Dondurulmuş besinlerden hazır olarak satılan pizza, sigara böreği, sebze ve meyveler, diğer hazır hamur ürünlerini çözündürdükten sonra tekrar kullanılmak üzere dondurmayınız. Bu ürünler tek kullanımlıktır. Aksi taktirde yine

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir