Hazır Çorbanın Zararları

Hazır Çorbanın Zararları

Hazır çorbalar ön işlemlerden geçirilmiş, 5-10 dakikalık kısa süreli pişirme ile tüketime hazır hale getirilebilen ve vakitten kazanç sağlayan ürünlerdir. Fakat hızlı tüketilebilir olması ve uzun süre dolapta bekletebilmemiz gibi faydalarının yanında hazır çorbanın zararları da azımsanmamalıdır.

 

Hazır çorbanın zararları nelerdir?

hazır çorba zararlı mı
Hazır Çorba
  • Katkı maddeleri içerir: Hazır çorbalar 1-2 yıl gibi uzun süreli raf ömrü olan gıdalardır. Bu kadar uzun saklanabilmesi için bazı kimyasallar ve koruyucu maddeler içermesi gerekmektedir. Bu koruyucu maddeler kanser olma riskinizi arttırmaktadır.
  • Renklendiriciler: Çorbanın tadı kokusu ve bazen renginin ayarlanması için ekstra bileşenler eklenmesi gerekir. Bunların arasında renklendiriciler, aromalar ve tatlandırıcılar yer almaktadır. Bu maddelerin bazen doğal olmaması, hazır çorbanın zararları konusunda insanları tedirgin edebilir.
  • Monosodyum glutamat: Evet zamanımızın en meşhur içeriği. Herkesin duyduğu ama ne işe yaradığı hakkında pek bilgisi olmadığı katkı maddesi. Bu katkı maddesi çocuklar için son derece zararlı olabilir. Bağımlılık yapıcı bir madde olarak bilinmektedir. Doyma hissinde kayıplara neden olarak içeriğinde bulunduğu ürünün daha fazla tüketilmesine neden olmaktadır.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. İçeriklerini okursaniz hicbir katki maddesi icermiyor, uzun süre dayanma sebebi icerisinde su bulunmamasi, kurutma islemi yapilmasi. Evdeki tarhanalar da 1-2 sene dayanir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir